Film 869 dní – od základného kameňa po slávnostné otvorenie knižnice

Filmy inšpirované knihami sú už celkom bežnou záležitosťou. S radosťou navštevujeme kiná len čo sa objaví premiéra sfilmovanej verzie nášho obľúbeného románu. Ale čo tak film o knižnici? To tu ešte nebolo. Teda bolo. 24. septembra sme sa naň mohli pozrieť.

 

Katolícka univerzita mala už dlhšiu dobu vo svojich plánoch zahrnutý projekt „Univerzitná knižnica“. Odhodlanie kompetentných ľudí však zaručilo, že tento projekt neostal v zásuvke, ako mnoho ostatných. Vyhlásil sa konkurz na stavebné firmy, vybrala sa najlacnejšia alternatíva a knižnica sa mohla stavať.

11. máj 2011. Od tohto dátumu sa začali počítať dni, počas ktorých sa menil čerstvo odkúpený a holý pozemok na budovu, od ktorej sa sľubuje veľa. Dni plné tvrdej práce, vzájomného porozumenia a natáčania. Mladí filmári z filozofickej fakulty sa rozhodli zdokumentovať priebeh práce a tak vytvoriť krátky film, ktorý by mal divákom a budúcim návštevníkom knižnice ukázať, čo všetko podliehalo zrodu tejto  atypickej budovy. Poctivo zaznamenávali každú zmenu, každý pokrok na stavbe. Nevynechali ani názory a komentáre ľudí, vďaka ktorým sa výstavba knižnice vôbec začala. Stanislav Šutvaj, architekt tohto knižničného komplexu, prevedie diváka celou stavbou od prízemia až po strechu. Rektor KU, Tadeusz Zasępa, zas hovorí o začiatkoch a potrebe vybudovať pre študentov a pedagógov modernú knižnicu, ktorá by spĺňala požiadavky doby.

Atmosféru presúvania kníh a celého vybavenia do nových priestorov dokresľujú ilustračné zábery.  O hudbu sa postarali taktiež študenti katolíckej univerzity a to Ján Zborovjan a Pavol Sokolský.

 

Jakub FullaPridaj komentár