Filmárom je z donútenia a do politiky ísť nechcel

Napriek tomu, že je Erik Baláž dokumentarista, filmy ho veľmi nezaujímajú. Tvrdí ale, že filmy o prírode sú potrebné, pretože dokážu osloviť ľudí. Rovnako ako politici.

V Diere do sveta, v kaviarni v centre Liptovského Mikuláša, sa pravidelne obmieňajú rôzne osobnosti. Vo štvrtok 19. apríla, hostila Erika Baláža, ochranára a aktivistu, ktorý stojí za kampaňou My sme les. Len nedávno vstúpil do politiky, vďaka ktorej by chcel dosiahnuť zlepšenie stavu životného prostredia na Slovensku.

„Kampaň na záchranu Tichej doliny trvala pätnásť rokov. Bol to boj so štátom. Pochopil som, že úradníci alebo politici, ktorí sú nad nimi, počúvajú len keď majú pred očami dve veci – peniaze a verejnú mienku. Tak sme to skúsili cez verejnú mienku,“ povedal Erik Baláž na diskusii.

Z filmára politik

Erik Baláž nemal nikdy ambície vstúpiť do politiky. „Počas kampane My sme les som rozmýšľal, ako by sme reálne presadili zmeny, ktoré potrebujeme dosiahnuť. Viem, že veci, ktoré požadujeme, sa nedajú urobiť naraz, no potrebujeme, aby sa veci začali hýbať. Do politiky som ale vstúpiť nechcel,“ uviedol.

Podľa neho žiadna politická strana na Slovensku nemá vo svojom programe „zelenú tému“. To znamená, že nemajú v kampani reformy týkajúce sa životného prostredia. „Hovoril som politikom, že im všetko pripravíme. Odmietli ma. Dohodli sme sa ale, že keď do toho pôjdem, životné prostredie bude jednou z hlavných tém našej politickej strany.“

Erik Baláž má v novej politickej stane SPOLU – občianska demokracia na starosti tvorbu programu pre životné prostredie v spojitosti s pôdohospodárstvom a regionálnym rozvojom. „Povedal som si, že teraz je na to vhodná doba, pretože sa nemusí objaviť ďalších dvadsať rokov. Štát dáva na ničenie prírody niekoľkonásobne viac peňazí ako na jej ochranu,“ dodal.

Kniha Stratená voda

Jeho knihu vydalo tento rok vydavateľstvo Absynt pod značkou Kalligram ako druhý zväzok edície Skica, s názvom Stratená voda. Erik Baláž ju napísal za desať dní. Píše v nej o živote stromov, o riekach, kolobehu vody a zvieratách.

„Je to ako príbeh jednej kvapky vody,“ opísal knihu Ján Púček, redaktor a editor vydavateľstva Absynt.

Kniha Stratená voda je esejou o kolobehu vody, ktorá sa našou krajinou veľakrát premelie, až kým sa nerozplynie v delte Dunaja. Je veľmi osobná a vychádza z autorových potuliek a úvah.

„To, čo ma najviac fascinuje, je život vo všetkých jeho podobách,“ doplnil Baláž, ktorý za svoju dlhodobú prácu na ochrane prírody získal ocenenie Biela vrana 2017.

Diera do sveta je občianske združenie, ktoré podporuje kultúru v centre Liptovského Mikuláša. Pravidelne organizuje besedy, diskusie, vernisáže, festivaly, divadelné predstavenia či filmové premietania.

Alexandra JurišováPridaj komentár