Fotograf Anton Frič vyzval novinárov k väčšiemu záujmu o kresťanov prenasledovaných v Iraku

Začiatkom týždňa ožilo červené podlažie Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity vernisážou fotografií Antona Friča spojenou s premietaním filmu Slzy a nádej Iraku. Vernisáž sa konala v spolupráci s Katedrou politológie Filozofickej fakulty KU.

Študenti a návštevníci Univerzitnej knižnice KU majú v týchto dňoch možnosť si prezrieť autentické fotografie, zachytávajúce prostredie a utečencov v táboroch v irackom Kurdistane. Fotografie Antona Friča vznikli počas jeho ciest do Iraku. „Irak som navštívil dokopy päť krát a prvé tri cesty som si financoval sám“, uviedol Frič.

Vernisáž otvorilo duo flautistiek, ktoré zahrali skladbu od Guiseppeho Samartiniho. Mikrofón potom už prevzal sám autor fotografií, prednášajúci o jeho práci aktivistu medzi kresťanskými a jezidskými utečencami v Iraku. V súčasnosti je zapojený do projektu integrácie irackých kresťanov na Slovensku a je spoluautorom filmu Slzy a nádej Iraku, premietaný aj na vernisáži. Frič na margo filmu dodal: „Žiadna z televízií do toho projektu nechcela ísť, pretože to nebolo pre nich dosť komerčné“. Na filme spolupracovala nakoniec televízia LUX, Slovenská katolícka charita, Vysoká škola svätej Alžbety a bol natočený pri návšteve pätnástich utečeneckých táborov. Zachytáva príbehy viacerých rodín irackých kresťanov, hovoriacich o útokoch islamského štátu a zobrazuje aj fungovanie a podmienky v utečeneckých táboroch.

Slovensko v roku 2015 prijalo dvadsaťpäť utečeneckých rodín z Iraku a ďalších tristo kresťanov sa chystá prijať. Kresťania sú v Iraku prenasledovaní od roku 2003, kedy sa zrušila funkčná vláda a nedosadila sa žiadna nová. Kresťanskí migranti z Iraku vnímajú svoju situáciu s veľkou pokorou a milosrdenstvom, tak ako káže kresťanské náboženstvo narozdiel od moslimov, ktorí stále dúfajú v pomstu a sú plní hnevu.

Anton Frič vyzval novinárov a študentov žurnalistiky, aby sa nebáli vycestovať do Iraku, čím by získali unikátny materiál. „Je dôležité, aby písali viac o súčasnej situácii v Iraku“, dodal Frič. Na Slovensku podľa jeho slov chýba blogová sféra, ktorá by sa venovala tejto problematike a dala na pravú mieru niektoré vyjadrenia médií.

Vernisáž oslovila aj študentov: „Výstava sa mi veľmi páčila, nakoľko zachytáva autentickosť asýrskych kresťanov a tým umožnila priblížiť účastníkom výstavy aká je skutočná realita a situácia kresťanských utečencov. Veľa ľudí si robí klamlivé názory na základe informácií z médií a Anton Frič je človek, ktorý bol v centre diania, aby nám to všetko ozrejmil“, povedala študentka druhého ročníka žurnalistiky Katarína.

Výstava humanitárneho fotografa Antona Friča je k dispozicii v Univerzitnej knižnici KU na červenom podlaží do 7. mája 2015 a film Slzy a nádej Iraku je voľne dostupný na youtube.com v slovenskej aj anglickej verzii.

Autor: Nikoleta Stikičová

Foto: Anton Kulan (T2.sk)



Pridaj komentár