Francesco Pizzigallo: „Práca novinára v oblasti krimi je vždy tak trochu adrenalín“

Na  Filozofickej fakulte konala prednáška s donedávna aktívnym novinárom v novinách Il resto del Carlino, a tlačovej agentúre LPS, Francescom Pizzigalom. Prednáška pozostávala z dvoch častí, a študentom na nich porozprával o športovej a krimi žurnalistike. V rozhovore prezradil, ako začínal, čo mu pomohlo rozvíjať sa v novinárstve, ale aj prečo  pracoval radšej  v novinách ako v rádiu a televízii.

Kde ste doteraz pracovali?

Pracoval som ako novinár 10 rokov pre lokálne ale aj národné noviny, no vyskúšal som si prácu tiež ako futbalový komentátor pre rozhlasový a televízny kanál.

V ktorom z týchto médií sa vám pracovalo najlepšie?

Mál som najradšej prácu v novinách, pretože v novinách máte možnosť spracovať novinky úplnej forme, pretože máte viac času a môžete pridať viac detailov.  Zatiaľ čo v rádiu   alebo v televízii je vašim šéfom čas, čo znamená, že všetko sa musíte snažiť  povedať v pár sekundách poprípade v minútach .

Ako ste začínali svoju kariéru?

Začal som pracovať ako  športový novinár , ale bolo to iba na krátky čas, pretože po pár mesiacoch som prešiel na krimi novinárstvo.

Prečo ste prešli na kriminálnu oblasť žurnalistiky?

V tom čase, keď som pracoval v novinách, som si nemohol vyberať. Ponúkli mi možnosť písať v tejto oblasti a ja som to jednoducho prijal. Keby mi vtedy ponúkli písať o politike, tak by som písal pokojne aj o tom.

Takže Vám nevadilo písať o čomkoľvek?

Za tých desať rokov som mal možnosť vyskúšať si písať o všetkom a myslím si, že práve  to mi pomohlo rozvíjať sa a teraz  som  už schopný písať vo všetkých oblastiach žurnalistiky.

Ak by ste si však  mohli vybrať, ktorá oblasť by to bola?

Myslím, že by som si aj tak vybral krimi, pretože napríklad  na rozdiel od futbalového zápasu, v tejto  môžete využiť svoje schopnosti a dať do toho všetko, môžete dokonca ukázať svoj štýl písania.

Nie je pre Vás nepríjemné, keď musíte chodiť za ľuďmi, ktorých sa udalosti, o ktorých píšete, nejako dotkli.

Samozrejme, že je to nepríjemné. Myslím, že to by som priradil k mínusom práce novinára, ale v oblasti krimi je to vždy tak trochu adrenalín.

Klaudia Lacušová, 1Bc. žurnalistikaPridaj komentár