Francúzsky akustický večer

Spomínam na Paríž, alebo Champs elysses. Aj tieto piesne charakterizujú francúzsky akustický večer. V preplnených priestoroch klubu 77 znela francúzska hudba v podaní dvoch Banskobystrických kapiel.

BANSKÁ BYSTRICA, 6. novembra – V priestoroch klubu 77 sa konal Francúzsky akustický večer. Predstavili sa skupiny Pufflerquartet a Pas de pitié!. Obe kapely ponúkli súčasnú ale aj niekdajšiu francúzsku populárnu hudbu. Okrem známych francúzskych piesní odzneli aj piesne z vlastnej tvorby týchto kapiel.
Skupina Pas de pitié! má za sebou tri víťazstvá v súťaži Frankofónna pieseň. Kapela spolupracovala na kompilácii Volume 1, ktorú vydalo Banskobystrické PJ SOUND STUDIO.
Hudobná formácia Pufflerquartet vznikla v roku 2009. Dvakrát sa prezentovala na euroregionálnom kole súťaže Frankofónna pieseň, kde získala cenu publika.
Je krátko pred vystúpením. Speváčka Pufflerquartetu Miriam Pufflerová je trochu nervózna. A hoci má narodeniny, čokoládu zdvorilo odmieta, lebo čokoláda vraj vysušuje hlasivky.
„U nás v rodine každý na niečo hral. Starý otec s otcom hrali na husliach, moja krstná mama chodila na klavír a moja stará mama sa sama učila hrať na harmonike. A ja som už od malička rada spievala a brnkala po klavíri“, vysvetľuje mi svoj vzťah k hudbe.
– Hrala si na klavíri, neskôr na flaute a nakoniec si skončila pri speve.
„Flauta ma fascinovala svojim vzhľadom a krásnym zvukom. Vždy, keď som mohla, tak som si ju požičala od spolužiačky a skúšala som na nej hrať. Neskôr mi rodičia kúpili vlastnú flautu. A k spevu ma pritiahol môj profesor francúzštiny, ktorý mi navrhol, či by som nechcela ísť spievať na súťaž v speve frankofónnych piesní. Na tejto súťaži ma počula jedna učiteľka spevu. Na spev chodím dva roky.“
– Nedávno si do skúšobne Pufflerquartetu priniesla aj dve vlastné piesne. Kedy a ako si v sebe objavila túto skladateľskú múzu?
„Raz som bola veľmi nahnevaná a musela som to zo seba dostať von. Sadla som za klavír, hodila som tam nejaké štyri akordy a do toho som si len tak spievala. Nechcela som spievať len prevzaté piesne, lebo nie je ťažké niečo prerobiť, ale oveľa zložitejšie je vytvoriť niečo vlastné.“
Miriam má francúzštinu veľmi rada. Skladá a spieva francúzske piesne a už dvakrát nnavštívila Paríž.Pridaj komentár