Fyzik Bužek prednášal na Katolíckej univerzite

Vladimír Bužek rozprával študentom Katolíckej univerzity o kvantovej fyzike.

Ružomberok, 21. október – Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Kolégiom a Univerzitným pastoračným centrom (UPaC) každý týždeň organizujú program pre študentov a verejnosť s názvom „Utorky s hosťom“. Tento týždeň ním bol slovenský fyzik Vladimír Bužek.

„Žiaden vedec nerozumie kvantovej fyzike,“ začal prednášku Bužek, ktorý chcel poslucháčom objasniť otázky súvisiace s kvantovou fyzikou, jej vlnami a časticami. Aby si diváci lepšie vedeli vytvoriť obraz problematiky, fyzik použil niekoľko príkladov. Celé vystúpenie ho sprevádzala prezentácia, ktorá bola premietaná kvôli lepšiemu pochopeniu ľudí v obecenstve.

Kvantová fyzika sa zaoberá problematikou zisku informácií a vedomostí o realite. „Vedomosť o realite nebude nikdy úplná, je to len ilúzia,“ objasňoval kvantovú metamorfózu Vladimír Bužek, ktorý následne vyrozprával príbeh Schrödingerovej mačky. Jedná sa o mačku, ktorá je živá a mŕtva zároveň. Na tomto príklade sa pokúsil fyzik Bužek objasniť svoje predchádzajúce tvrdenia.

Prednáška prilákala do obecenstva veľké množstvo divákov. Zúčastnili sa jej fyzici, ale aj bežní študenti univerzity. „Prednášky som sa zúčastnil, pretože problematika kvantovej fyziky ma zaujíma,“ vyhlásil študent učiteľstva matematiky a informatiky, Michal. „Dnešný večer mi dal odpovede na moje otázky,“ dodal mladý študent.

Vladimír Bužek je emeritným profesorom na Národnej írskej univerzite v Maynooth a profesorom Masarykovej univerzity v Brne. Taktiež pôsobí ako člen Slovenskej akadémie vied. Počas svojej kariéry publikoval vyše 216 prác v medzinárodných vedeckých časopisoch. Ako profesor pôsobil aj na univerzitách v Anglicku, Japonsku, Južnej Kórei, Austrálii, Čile a USA. Na Slovensku prednášal vôbec po prvýkrát.

Juraj JanoťákPridaj komentár