Herci divadelnej hry Karola Wojtylu vyzdvihli potrebu otca v súčasných rodinách

Posledný aprílový týždeň mali možnosť študenti aj široká verejnosť zažiť divadelné predstavenie Karola Wojtylu s názvom Lúče otcovstva. Filozoficko poetickú hru do Auly sv. Jána Paula II. prišli predviesť herci bratislavského divadla Teatro Colorato.

Predstavenie otvoril režisér hry Peter Weinciller. Divákom priblížil nielen samotnú hru, ale aj postavu Karola Wojtylu a jeho diela. „Táto hra bola inšpirovaná rapsodickým divadlom a chce zdôrazniť slovo a jeho hlbší odkaz. Nie je to bežná hra, nemá dej a ide skôr o výpovede postáv,“ uviedol režisér.

Hlavnou postavou hry je Adam, ktorý nezvláda rolu otca a vyberie si život v samote. V kontraste tak stojí láska matky k svojej dcére a egoistický spôsob života otca. V hre okrem rodičov hrá aj ich dcéra, ktorá prehovára do duše otca a ten má potrebu ju nájsť a dobehnúť jej detstvo, ktoré zameškal. Až po prezretí fotografií a vypočutí svojej dcéry sa Adam rozhodne pre život so svojou rodinou. Podľa slov režiséra je hra ukážkou pre dnešné rodiny, kde absentuje jeden z rodičov kvôli vlastnej hlúposti.

„Hra sa mi veľmi páčila, keďže tam hrali traja známy herci z televíznych obrazoviek. Na našej škole by som privítala takéto predstavenia aj častejšie,“ uviedla študentka slovenského jazyka a literatúry Miriam. Pozornosť púta najmä herecké obsadenie v prevedení Štefana Bučka, Jany Valockej a Moniky Potokárovej. Po skončení hry režisér a traja herci vyšli na pódium a ochotne odpovedali na otázky publika. Štefan Bučko zarecitoval aj báseň, zloženú pre svoju dcéru na znak ich pevného vzťahu.

Režisér po skončení hry pozval publikum na ich ďalšie predstavenia v Prešove a v Bratislave.

Nikoleta Stikičová

Foto: AutorkaPridaj komentár