História sa opakuje

Tento rok sme si pripomínali už 25. výročie odkedy naši rodičia a starší príbuzní stáli na námestiach po celom Českoslovenku a spoločne štrngali kľúčmi. Prešlo dvadsaťpäť rokov a ľudia sú opäť raz nespokojní s politickým dianím v krajine. Demokracia, aká bola občanom sľubovaná vtedy sa odklonila od očakávaného.

Pred Nežnou revolúciou sa ľudia báli čo i len opýtať sa suseda, ako sa má, pretože všetko bolo sledované a odpočúvané. V súčasnosti sa cez internet dá zistiť ešte aj to, kedy sme mali zapnutý počítač. A to sa radšej ani nepozastavujme nad odpočúvaním hovorov – nemecká kancelárka by o tom isto vedela povedať svoje.

Ľudia nesúhlasili s dianím v politike, no nič s tým nemohli spraviť. V dnešnom „demokratickom“ Slovensku je to rovnaké. Podvody, zákazy, príkazy či predávanie medicínskych prístrojov v ľuďoch búri žlč, no rovnako s tým nič nespravia.

Keď ZSSR prikázalo, chudobné Československo muselo prispieť a pomôcť napríklad takej Kube. Keď prikáže EÚ, chudobné Slovensko musí pomôcť zadlženému Grécku.

Vtedy za nás rozhodoval Sovietsky zväz, dnes je to západ a Európska únia.

Po tom všetkom nám hrozí, že dôjde – alebo po prvej skúsenosti s nádejou smerujeme? – k Nežnej revolúcii číslo dva.

foto: internetPridaj komentár