“Hra na pravdu“. Akým informáciám v skutočnosti veríme?

Za dverami v miestnosti F 403 sa v utorok začala „Hra na pravdu“, ktorá skončila pravdivo. Bloger, aktivista Jakub Goda a šéfeditor digitálnych médií Spravodajstva RTVS, Peter Valovič, hodnoverne diskutovali s moderátorom prednášky Ludwigom Baginom. Študenti medzitým získavali nové skúsenosti.

Ako si môžu tradičné médiá v digitálnom svete zachovať svoje postavenie a dôveru v spoločnosti, ktorá sa začala prikláňať k rôznym konšpiračným a iným zdrojom, ktoré nie sú viazané novinárskou etikou. Znel podtitulok diskusie, ktorú moderátor otvoril otázkou, odkiaľ sa vôbec konšpirácie vzali. O tom, že je to stará vec vedia hlavne tí, ktorí sa tomu podrobnejšie venujú.

Konšpirácie sa začali prejavovať s nástupom sociálnych sietí. Tvorcovia vytvárajú nepravdivé informácie kvôli biznisu, žartu a pre nejaký motív. Vznikajú náhodne a niektoré sa prepájajú. Najlepšie sa podľa odborníkov z diskusie šíria správy, ktoré sa týkajú kriminality.

V štandardných slovenských médiách sa ľudia stretávajú s nie príliš príťažlivo napísanými komentármi a s bežnými chybami. Jakub Goda hovorí, že sa nestretol s tým, že by „v denníku N alebo v RTVS bola napríklad správa o tom, že pápež podporuje Trampa vo voľbách.“ Bloger si stojí za tým, že „novinár má zodpovednosť za to, aby overil, či informácia je pravdivá alebo nepravdivá.“ Podľa Petra Valoviča sa to dá zistiť na základe zdroju, odkiaľ informácia pochádza, aj z aktuálnosti.

 „Na stupnici od jedna po desať by som diskusiu ohodnotil číslom osem. Musím priznať, že som sa ešte s hoaxom nestretol, určite si však budem dávať teraz väčší pozor na to, čo čítam a či to je pravda,“ uviedol študent prvého ročníka žurnalistiky, Martin Gábor. Pozitívne vnímal hlavne to, že tieto fakty názorne predviedli ľudia z prostredia, do ktorého o pár rokov bude patriť aj on.

Diskusia bola organizovaná Nadáciou otvorenej spoločnosti a s vyslanectvom USA na Slovensku v spolupráci s Katedrou žurnalistiky ffKU v Ružomberku.



Pridaj komentár