Hrdza a kosť

Dvojhodinová belgicko-francúzska dráma zožala pod taktovkou režiséra Jacquesa Audiarda úspech. Stala sa najlepším celovečerným filmom 56. ročníka Londýnskeho filmového festivalu. V hlavnej úlohe sa predstavila oscarová Marion Cotillard. Spolu s belgickým debutantom Matthiasom Schoenaertsom vytvorili divácky zaujímavú dvojicu.

Príbeh zobrazuje svalnatého vyhadzovača Aliho, ktorý sa stará o päťročného syna Sama. V čase krízy si na živobytie zarába päsťami, čo sa prejavuje aj v jeho jednaní s ľuďmi. Počas bitky v jednom bare sa spozná so Stephanie, ktorá je cvičiteľkou kosatiek. Krátke stretnutie naberie na vážnosti, po tom, ako Stephanie zostane po nehode na invalidnom vozíku. Mimovoľne k sebe nachádzajú cestu aj napriek ťažkej životnej situácii.

Snímka je nakrútená podľa rovnomennej knižnej predlohy Craiga Davidsona. Nálada poviedky ostala zachovaná, i keď pôvodne tam postavy Aliho a Stephanie nevystupovali. Dej môže miestami pôsobiť kontroverzne až šokujúco, no komplexne vytvára obraz dvoch osudom skúšaných ľudí, ktorí prechádzajú fyzickými i mentálnymi premenami. Na emotívnosti pridáva aj zväčša smutný Samov pohľad.

Natáčalo sa v mestečku Antibes na juhu Francúzska. Autentickosť a uveriteľnosť niektorých záberov možno nepochybne pripísať pokročilým výrobným technológiám. Tieto fakty zohrávajú významnú rolu v silných dojmoch, aké sa Audiardovi podarilo zanechať. V slovenských kinách mal film premiéru 7. marca.

Foto: http://www.csfd.cz/film/302446-na-dren/Pridaj komentár