Hry, ktoré vás nepustia

Rovnako ako móda, aj knihy si prechádzajú istými obdobiami, keď je jeden žáner obľúbenejší než ostatné. V čase keď písala Rowlingová to boli čarodejníci, po nej upíri od Meyerovej, obdobia anjelov vystriedali zombíci a na to nadviazali sci-fi romány.

Jedným takým zo skupiny young-adult (knihy pre mladých dospelých) boli aj Hry o život (v origináli Hunger Games). Zatiaľ čo Američania sa z románu Suzanne Collinsovej tešili už v roku 2006, k Slovákom sa tento dystopický príbeh dostal až o tri roky neskôr.

Kniha nenecháva čitateľa ani sekundu mimo napätia. Hneď v úvode je vykreslené prostredie chudobného kraja, v ktorom žije hlavná hrdinka Katniss. „Dvanásty obvod. Miesto, kde sa dá v bezpečí zomrieť od hladu.“ Okrem toho na jeho obyvateľov „striehne“ aj ťažká mechanická práca či chlad, ktoré sú na dennom poriadku. Aby toho nebolo málo, každoročne sa v krajine konajú hry, v ktorých bojujú deti o prežitie. „Pravidlá Hier o život sú jednoduché. Víťazom sa stáva ten vyvolený, ktorý prežije.“ Katnissina mladšia sestra je vybraná, aby bojovala za svoj kraj a hlavnej hrdinke neostáva nič iné, len zastúpiť ju a pokúsiť sa prežiť.

Myšlienka príbehu – boj detí o život – čitateľa najprv zarazí. Ako mohla autorka niečo také napísať? Je to predsa zvrátené a nesprávne nechať proti sebe bojovať deti. Pútavosť knihy vám však ani po tomto fakte nedovoľuje odložiť knihu z rúk a ešte viac vás strháva do sveta budúcnosti.

Rozprávanie v prvej osobe zabezpečí, že ste súčasťou problémov a zážitkov, ktoré Katniss zažije. Kniha sa odohráva v exteriéri, no i do najmenšieho detailu prepracovanom interiéri, a preto nie je problémom predstaviť si prostredie. Taktiež vyrovnaný pomer dialógov a opisov dejovú líniu nebrzdí a plynulo posúva ďalej.

Počas čítania sa nedokážete odtrhnúť od knihy, s ktorou zvádzate hry o život, a aby toho všetkého nebolo málo, nakoniec vás prinúti uvažovať. Predstava, že by sa jedného dňa mal román Hry o život naplniť mrazí krv v žilách, no autorke to nemožno mať za zlé. Jej príbeh je natoľko uveriteľný, že sa nad tým každý z nás zamyslí.

COLLINSOVÁ, Suzanne : Hry o život. Bratislava : IKAR. 2009. 272 s. ISBN 978-80-551-2052-2

foto: internetPridaj komentár