Jeden svet po tretí krát

RUŽOMBEROK, 20. februára – V stredu sa v Aule Jána Pavla II. chvíľku po štvrtej opäť začalo filmovo. Už trinásty ročník festivalu Jeden svet s leitmotívom Svet v pohybe priniesol v tretí deň premietania divákom obraz o rodine a sociálnej práci po ázijsky. Južná Ázia bola ďalšou časťou sveta, o ktorej sa študenti Katolíckej univerzity mohli dozvedieť viac, a to nielen z toho pozitívneho pohľadu.

Emocionálne nabité príbehy ľudí žijúcich na indickom subkontinente a okolo neho boli zaujímavé: počas stredajšieho popoludnia boli pre verejnosť a študentov premietané tri filmy s názvami K svetlu, Kráľovstvo pána Edhiho a Chceme spravodlivosť. Prvý film bol hlavným a nesúcim celú atmosféru. Rozprával príbehy o ľuďoch pracujúcich v baniach, ktorí ani zďaleka nepoznali žiadne luxusné domy ani autá a žili v naozaj skromných podmienkach. Presadzovali vo svojich životoch vzdelanie a rodinu. Zdokumentovaná bola však tá obrovská snaha, ako sa ku pre nás bežným veciam, dostávajú ľudia a akú ťažkú cestu musia prejsť.

Po nahliadnutí na dokumentárne snímky z ázijského prostredia sa človek mohol aspoň na chvíľu cítiť v roli domorodca a prežíval problémy spolu s ním. „Mala som zmiešané pocity. Prvý film bol jednoznačne najlepší. V niektorých situáciách som nechápala, ako tak môžu ľudia žiť,“ povedala študentka geografie Zuzana.

Festival pokračoval tiež vo štvrtok so zameraním na africký svetadiel. Ku prianiam Jedného sveta patrí, aby mladý človek zistil, čo všetko môže spraviť preto, aby žil v lepšom. S festivalom spolupracuje aj čajovňa Aquila, kde bolo rovnako možné pozrieť si filmy a nahliadnuť do iných kultúr. Hlavnú záštitu nad celým festivalom prebrala katedra geografie.



Pridaj komentár