Juraj Kuniak sa predstavil študentom žurnalistiky

Kuniak

Slovenský básnik, prozaik a riaditeľ vydavateľstva Skalná ruža Juraj Kuniak zavítal medzi študentov prvého ročníka žurnalistiky a predstavil im svoju tvorbu.

V utorok 8. apríla 2014 na hodine Literárna kritika Kuniak priblížil svoju tvorbu, ale aj život. „Večne som bol nepokojná duša.  Na jednej strane som mal rád miesta svojich predkov, ale tiež  som veľmi túžil po diaľkach. Začal som si to plniť v 90. rokoch. Obišiel som celý svet, aby som v Austrálii zistil, že sa chcem vrátiť späť domov,“ konštatoval Kuniak. Po jeho návrate domov vznikla zbierka s názvom Objatím sveta dostal som sa domov.

Podľa Kuniaka sa jeho cit k poézii objavil, keď bol v 17 rokoch na lyžiarskom výcviku a prvý krát sa zaľúbil. „Vtedy sa mi otvoril svet a bol som veľmi blízko citom,“ vysvetlil.

 Súčasťou prednášky bolo aj Kuniakovo autorské čítanie. Predstavil svoje dve básne s titulmi Čiara horizontu a Ráno je nevhodné na prebúdzanie poézie.

Študentke Zuzane sa podľa jej slov prednáška páčila: „Juraj Kuniak pútavo rozprával o svojej tvorbe, ale aj o svojom živote. Zaujali ma jeho knihy, ktoré nám počas prednášky priblížil.“ Nie všetkých študentov však zaujala. Študentka Veronika povedala: „Kuniakova prednáška ma veľmi nezaujala, pretože ja osobne nemám žiaden vzťah k poézii.“

Juraj Kuniak sa narodil v Košiciach, ale všetci jeho najbližší príbuzní pochádzali a žili v Černovej pri Ružomberku. Spočiatku svoju tvorbu uverejňoval v časopisoch Matičné čítanie a Nové slovo. Za svoj knižný debut Premietanie na viečka z roku 1983 získal cenu Ivana Kraska. Kuniak precestoval mnoho krajín sveta. Bol tiež súčasťou expedície v pohorí Pamír v roku 1990. Jeho tvorba je preložená do macedónčiny, arabštiny alebo do čínštiny.Pridaj komentár