Juraj Porubský: Modernizácia tlače je nevyhnutná

Šéfredaktor magazínu Forbes Slovensko Juraj Porubský navštívil 26. novembra Katolícku univerzitu v Ružomberku. Na prednáške diskutoval na tému ekonomickej žurnalistiky.

Čitatelia sú v dnešnej dobe nároční a vyžadujú okamžité informácie o udalostiach. Tie im  internet ponúka a dá sa tam nájsť všetko. A to takmer zadarmo. Denníky, týždenníky či mesačníky tak strácajú svojich odoberateľov a to im spôsobuje nemalé straty. „Myslite ekonomicky,“ upozornil Porubský, „novinárčina je nezávislá len vtedy, keď si na seba vie zarobiť.“ To však nie je vždy jednoduché a redakcie musia vymýšľať mnoho zaujímavostí, ako čitateľa zaujať natoľko, aby si výtlačok kúpil. Mnohé časopisy vydávajú prílohy, iné obsahujú stránky s reklamami na rôzne firmy či výrobky.

Pre iných je odpoveďou práve internet. „Internet znižuje marže všetkého, preto musíme zvládnuť moderné technológie,“ uviedol Porubský. Je nevyhnutné naučiť sa pracovať s modernými technológiami, ktoré nám táto doba ponúka, preraziť aj na internete a vymyslieť nové veci, ako k sebe prilákať čitateľa.

Juraj Porubský študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pracoval v denníku Pravda, kde sa z pozície ekonomický redaktor vypracoval na šéfredaktora. Od príchodu Forbesu na Slovensko pracuje ako jeho šéfredaktor.

Autor: Katarína KonečnáPridaj komentár