Kam zmizol duch Vianoc?

Tisíce jagajúcich svetielok, rozžiarené oči detí, vôňa ihličia a čerstvých perníkov, zvuk špiežovcov a zvončekov, biele vločky padajúce v tlmenom svetle pouličných lámp, vrzgot snehu pod nohami pri speve kolied so zvláštny pocitom vo vnútri. Jedným slovom Vianoce!

Obdobie okolo vianočných sviatkov bývalo veľmi bohaté na zvyky a tradície ľudovej kultúry. Pomáhalo sa nám zastaviť a na chvíľu nahliadnuť do minulosti našich predkov, do čias nie tak dávno minulých, ale i do čias veľmi vzdialených. Tradičné slovenské Vianoce na našich dedinách si zväčša pamätáme už len z rozprávania svojich starých či prastarých rodičov. Pomaly sa však vytrácajú do zabudnutia. Dnešná mladá a aj stredná generácia vníma tieto sviatočné dni už iba ako cirkevný sviatok spájajúci sa s dňami voľna a oddychu. Zvyčajne ich už nedávame ani do vzťahu so sviatkom zimného slnovratu, ktorý je vo svojej podstate výsledkom spojenia pohanských zvykov s kresťanskými sviatkami.

V poslednej dobe sú skôr obdobím hektického nakupovania darčekov v konzumnej spoločnosti. No na počiatku bola relatívne skromná tradícia obdarovávať svojich blízkych. Počas dvojtisícročnej histórie boli Vianoce sviatky duchovné. No dnes sú umelé a obsahovo vyprázdnené, jednoducho úplná názorná ukážka toho z čoho „vyprchal duch“. Príčin spôsobujúcich umieranie ducha Vianoc je viacero a mnoho. Najali sme si ich možno iba podvedome, akosi mimochodom, ale – predsa. Úplatou za pomalé, nebadané vytlačenie skutočných Vianoc z obdobia roka, ktoré by malo byť najkrajšie, je naše náhle „bohatstvo“ nových čias. Dostatok, hojnosť, relatívne hmotné istoty a zdanlivý nadbytok, ale aj stres spôsobili, že väčšina ľudí si neuvedomuje, že nákupy a pečenie nie sú tradičnými Vianocami.

Mali by sme sa zamyslieť či je toto práve to čo nás napĺňa. Pretože vždy, keď človek pre človeka urobí niečo pekné z lásky, svet sa stane o kúsok krajším miestom pre všetkých. To je našou úlohou, na ktorú bohužiaľ v čase radosti a veselosti zabúdame.

Autor : Miroslava Jančulová

Foto: akoapreco.comPridaj komentár