Kampaň za dlhšiu otváraciu dobu knižnice priniesla ovocie

V týždni od 4. do 7. novembra mala univerzitná knižnica otvorené svoje brány až do 21.00 hod. Umožnila tak študentom dokázať, či má význam predlžovať jej otváraciu dobu. V súčasnosti sa knižnica zatvára o 18.00 hod, v piatky o 15.00 hod.

 

Iniciatíva uskutočniť  kampaň s názvom Presvedč knižnicu, aby bola otvorená dlhšie, vychádzala z vedenia univerzity. Matúš Demko, referent pre vzťahy s verejnosťou, bol zodpovedný za spropagovanie tejto akcie. „Študenti sa už predtým dopytovali, že chcú, aby bola knižnica otvorená dlhšie. Zo strany vedenia univerzity prišlo rozhodnutie overiť si záujem študentov o dlhšiu otváraciu dobu,“ uviedol Demko.

Vedenie knižnice po ukončení kampane vydalo stanovisko.  „V čase od 20. do 21. hodiny boli v knižnici maximálne traja ľudia. V čase od 18. do 20. hodiny bolo v knižnici priemerne 22 používateľov. Na základe týchto výsledkov uvažujeme o predĺžení otváracích hodín UK KU počas semestra od utorka do štvrtku do 20. hodiny,“ vysvetlila riaditeľka knižnice Soňa Hlinková. Po 18. hodine by výpožičné služby neboli k dispozícii a na štúdium by bolo otvorené len žlté poschodie.

To, či bude knižnica fungovať aj v neskorších hodinách, nezávisí len od záujmu študentov. Knižnica má totiž z roka na rok nižší rozpočet. Podľa Demka tak nemôže rozširovať svoje služby, k čomu patrí aj predlžovanie otváracej doby.

Študenti prichádzajú i s alternatívnymi nápadmi, ako vylepšiť služby knižnice. „Rozumiem, že asi nie je dostatok financií na vysnívanú otváraciu dobu,  ale myslím, že by bolo zaujímavé hľadať spôsoby, ako knižnici dopomôcť. Večer by v nej pomáhali už iba študenti – brigádnici, nie zamestnankyne. Kvôli ušetreniu energií by nemuseli byť sprístupnené všetky študovne, “ navrhuje študentka Danka

Univerzitná knižnica bola otvorená 25. septembra. Za dva mesiace prevádzky zaznamenala vysoký záujem študentov. Priemerne je to tisíc návštevníkov za deň. Knižnica zorganizovala vo svojich priestoroch už 20 rôznych podujatí, najmä prehliadky priestorov či konferencie.

 

Mária Šumichrastová

 Pridaj komentár