Kanibali tu už raz boli, možno ešte prídu

Meno súčasného amerického spisovateľa Cormaca McCarthyho (nar. 1933) je u nás takmer neznáme aj napriek tomu, že je autorom desiatich románov a držiteľom viacerých ocenení. Jeho krajania ho dokonca prirovnávajú k Wiliamovi Faulknerovi. O jeho úspechu svedčí aj veľmi úspešná filmová adaptácia dvoch z jeho kníh. Jednou z nich je zatiaľ najmladší román Cesta (vydal Slovart 2009, 207 str., preložil Ján Gavura), za ktorý dostal Pulitzerovu cenu.

Rozsahom útla Cesta je kombináciou viacerých nevšedných myšlienok, čo sa týka obsahu, ale aj formálneho spracovania. Veľmi jednoduchú dejová línia predstavuje otca so synom putujúcich zničenou krajinou smerom na juh. Čitateľ je postavený pred hotovú vec, bez toho, aby sa dozvedel prečo je celá planéta spustošená a pokrytá popolom. Dokonca aj otec so synom zostávajú v anonymite, lebo autor ich mená nepokladal za dôležité. Cieľ cesty je tiež načrtnutý len veľmi všeobecne. Otec a syn putujú na juh s očakávaním lepších podmienok na prežitie. Najväčší problém im robí nedostatok jedla. Okrem toho sú počas svojho putovania vystavení riziku, že aj oni sami sa stanú potravou hŕstky ľudí, ktorí tiež prežili katastrofu a ďalej prežívajú len vďaka kanibalizmu.

Hoci sa Cesta začína rozvláčne a prvé desiatky strán pôsobia monotónne, predsa len postupne pribúda napätie dostatočne silné, aby knihu každý dočítal. McCarthy zámerne neodlíšil dialógy od ostatného textu, čím chcel zvýšiť dynamiku deja. Miestami však docielil opak, pretože niektoré rozhovory sú neprehľadne a čitateľ sa k nim musí vracať. Za rovnakým účelom nerozdelil knihu ani na kapitoly. Ale aj v tomto prípade je to na úkor orientácie v texte. Najmä pri väčších a nečakaných časových posunoch medzi jednotlivými odsekmi.

McCarthy vsadil na originalitu. Predstavil katastrofický scenár a dal mu neforemnú formu. Azda chcel nabúranou štruktúrou príbehu navodiť chaotickú atmosféru takmer do tla zhorenej zeme. Jeho postavy však nie sú také zaujímavé a ani dej dostatočne dlho napínavý, aby mu to prešlo bez prižmúrenia oka.

 

 Pridaj komentár