Karol Franek: „Náš trh sa cenovo odlišuje od zahraničného“

Bratia Karol a Michal Franekovci obchodujú s vinylovými gramoplatňami. Na svojej burze v priestoroch Ružomberského klubu Panoptikum, ponúkali „hudbu pre náročných“.

Ružomberok. Predávajúci, vymieňajúci, kupujúci či začínajúci zberatelia, si mohli túto sobotu vybrať spomedzi pestrej ponuky vinylových platní. „Je to ako návrat do detstva. Aj keby som doma nemal ten storočný gramofón, kupujem platne už len kvôli spomienkam,“ povedal pán Jozef. „Ten zvuk je neporovnateľný s ničím,“ doplnil po chvíli.

Na burze si nadšenec alebo zberateľ mohol vybrať z rôznych hudobných žánrov. „U nás nájdete celoslovensky, no i celosvetovo známych interpretov. Ak náhodou nejakú skupinu alebo speváka nemáme, je predaný alebo vymenený, snažíme sa ho čo v najkratšom čase doplniť.“ Bratia sa tiež zhodli na tom, že najväčší dopyt je práve po najstarších platniach.

Podľa Karola Franeka je ale veľmi ťažké získať najmä zahraničnú tvorbu: „Je naozaj náročné vykúpiť platne, najmä, ak ide o zahraničných interpretov. Získavame ich cez známych, väčšinou z Čiech a prostredníctvom inzerátov.“ Za ľahšiu cestu, ako nadobudnúť platne, považuje, ak za nimi ľudia prídu sami s úmyslom vymeniť ich alebo predať.

Karol Franek tiež tvrdí, že zahraničný trh je odlišný od nášho: „Ceny sú nastavené inak, zahraničné vinylové platne sú skutočne drahé.“ Pozitívom však je, že bratia mapujú ceny platní podľa zahraničnej internetovej stránky Discogs.com a zároveň ich nastavujú a prispôsobujú slovenskému trhu.

Bratia Franekovci s obchodovaním s vinylovými gramoplatňami ešte len začínajú. Stihli už ale zopár búrz v Trnave, Považskej Bystrici, Žiline či Martine. Obaja sú zo Žiliny, kamenný obchod tam však nemajú. „Fungujeme len na internete a putujeme po Slovensku, no dá sa dohodnúť aj na osobnom stretnutí a odbere,“ doplnil Karol Franek.

Ďalšia burza vinylových gramoplatní sa bude konať o mesiac, 14.12 o 15:00 v priestoroch budúcej internetovej a kamennej predajne GRAMO Ivan Klas v Ružomberku.

Alexandra JurišováPridaj komentár