Katedra germanistiky žije aj holandčinou

Študenti Katedry germanistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku sa môžu v holandskom jazyku zdokonaľovať nielen počas každoročného festivalu Dutch Days, ale aj v rámci viacerých študijných predmetov.

V polovici októbra sa na pôde univerzity opäť konal kultúrny festival Dutch Days, ktorý už niekoľko rokov organizuje katedra germanistiky. Pedagógovia a pozvaní hostia sa takto snažia záujemcom priblížiť holandský jazyk, ako aj históriu a kultúru tejto krajiny. „Týmto spôsobom chceme propagovať Holandsko, a zároveň chceme študentov prilákať k štúdiu holandského jazyka práve na našej fakulte, ktorá to umožňuje,“ povedal profesor katedry germanistiky a nederlandista Adam Bžoch.

V tomto roku na dvojdňovom festivale vystúpil aj známy holandský lingvista Camiel Hamans, zaujímavé miesta Holandska priblížila Martina Gartčígová a kultúrno-historické eseje Johana Huizingu predstavil Adam Bžoch. Súčasťou festivalu bolo aj premietanie dokumentárnych filmov či prehliadka oddelenia holandských kníh v univerzitnej knižnici.

„Zaujímavou aktivitou bol aj holandský antikvariát, kde si študenti za symbolické euro mohli zakúpiť holandské knihy v originálnom jazyku, ale aj v slovenskom, českom a nemeckom preklade,“ dodal profesor Bžoch, ktorý oceňuje záujem študentov o holandčinu. Na katedre môžu dokonca absolvovať dvojročný kurz a získať medzinárodne uznávaný certifikát.

Martina Púpavová

Foto – Barbora KubovováPridaj komentár