Katedra histórie a ÚPN pripravili seminár o holokauste a kolektivizácii

Katedra histórie FF KU v Ružomberku v spolupráci s Ústavom pamäti národa (ÚPN) zorganizovala vo štvrtok 13. októbra seminár s názvom Fakty, interpretácie, pamäť, ktorý pozostával zo série troch samostatných prednášok.

„Iniciatíva usporiadať prednášku vyšla z Ústavu pamäti národa. Oslovili našu univerzitu a my sme radi súhlasili,“ povedal zástupca vedúceho katedry histórie Peter Zmátlo. ÚPN s týmto projektom, ktorý financuje nadácia Konrad Adenauer Stiftung, navštívili aj niekoľko ďalších vysokých škôl na Slovensku.

Pavol Makyna v prvom príspevku hovoril o holokauste a rasovom násilí na Slovensku v rokoch 1939 – 1945. V druhej časti František Neupauer opísal problém kolektivizácie a likvidácie roľníckeho stavu na Slovensku. Sériu prednášok uzavrel Patrik Dubovský, ktorý zhrnul činnosť ÚPN a priblížil činnosť jeho archívu a možnosti bádania v ňom.

„Primárnym cieľom prednášok je študentom priblížiť našu prácu. Ide o vyhodnocovanie výskumov a analýzu jednotlivých totalitných režimov. O tom, ako fungovali a ako sme ich napokon dokázali poraziť,“ priblížil zámer seminárov Patrik Dubovský.

Súčasťou seminára bol krátky dokumentárny film z dielne ÚPN s názvom Tiene barbarskej noci – likvidácia mužských kláštorov na Slovensku v roku 1950. Hlavným rozprávačom v tomto filme bol už zosnulý kňaz Anton Srholec.

Dávid Košút

Foto: autorPridaj komentár