Kauza Cervanová: Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité

Vražda Ľudmily Cervanovej, ktorá sa odohrala ešte v roku 1976, sa vynára z minulosti veľmi často. Filmom a diskusiou sa diváci na FFKU spolu s režisérom filmu Kauza Cervanová opäť vrátili o takmer 40 rokov späť.

RUŽOMBEROK, 5. máj 2014. Dokumentárny film, o najstaršom a doteraz neukončenom prípade v československej justícii, sa premietal za prítomnosti režiséra filmu Roberta Kirchhoffa na FFKU. Prípad medičky Ľudmily Cervanovej zanechal mnohé otázniky  u divákov, o ktorých po premietaní filmu spolu s režisérom diskutovali.

Dokumentárna tragédia s podtitulom „Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité“ zobrazuje zákulisie celej kauzy cez príbehy jej aktérov. Odpovedá na otázky, kto sú odsúdení muži, prečo ich súdy označili za vrahov, aké sú proti nim dôkazy a aj to, kto sú ľudia, ktorí o hrôzostrašnom prípade rozhodovali. „Nepokúšal som sa rekonštruovať kriminálny prípad. Išlo mi o univerzálny obraz „zločinu a trestu“ s výrazným politickým podtextom. Tento film nemá byť pátraním po vrahoch, ani dokazovaním neviny. Jeho poslaním nie je na konci odhaliť vraha, ani objasniť tento prípad,“ vyjadril sa Robert Kirchhoff na stránke www.kauzacervanova.com.

V diskusii Robert Kirchhoff odpovedal na otázky a opisoval rôzne drámy, s ktorými sa pri nakrúcaní filmu stretol. „Som rád, že som sa zúčastnil premietania a následnej diskusie. Vďaka tomu som si rozšíril vedomosti o kauze Cervanová. Myslím, že nie som schopný povedať, kde je v tomto prípade pravda, a na ktorú stranu sa prikláňam, no určite sa nad tým budem ešte zamýšľať,“ vyjadril sa Filip, študent žurnalistiky.

Kauza Cervanová je osemročnou detektívnou výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa. Film sa pripravoval a priebežne nakrúcal od roku 2004 do roku 2012, keď bol definitívne dokončený. Filmová tvorba Roberta Kirchhoffa sa zameriava na aktuálne spoločenské javy a témy vyrovnávania sa s „traumatickým“ dedičstvom historických udalostí v strednej Európe v 20. storočí.Pridaj komentár