Kauza Cervanova znovu otvorená, tentokrát vo filme

Kauza vraždy mladej medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976 bola až donedávna uzavretá zo strany súdov. Film, ktorý vznikal osem rokov však vynáša na povrch nové skutočnosti.

RUŽOMBEROK – 5. mája, Režisér filmu Kauza Cervanova Robert Kirchhoff, prijal pozvanie na FF KU v Ružomberku, aby premietol vlastný film, ktorý prináša nový pohľad do zákulisia najdlhšieho prípadu v dejinách Slovenskej justície.

„Rozhodol som sa pre takú celovečernú reportáž alebo film-reportáž aj z toho dôvodu, že som v istej chvíli usúdil, že ten film potrebuje mať tézu, antitézu a syntézu, ako to káže zákon regulérnej žurnalistiky“ vysvetľoval režisér Kirchhoff.

Tento dokument nie je odpoveďou, kto je za vraždu mladej študentky medicíny zodpovedný. Sám autor filmu uznal, že keď pri kladení otázok, ktoré spochybňujú oficiálnu verziu ukončenia prípadu hovoril s odsúdenými, tak s ním hovorili otvorene, kým kompetentní prestali komunikovať a začali sa otázkam vyhýbať. Aj v závere filmu preto Kirchhoff ukončuje príbeh slovami – pravda je jednoduchá, lži sú zložité.

„Musel som až detektívne pátrať, lebo pokiaľ hľadáte pravdu, pravda sa nezjaví len tak,“ uznal Kirchhoff.

Celý film  skúma a odkrýva tajné spisy, šokujúce a zároveň podivné  vyšetrovanie komunistickej polície a výpovede svedkov. V neposlednom rade skúma príbehy siedmich mužov, ktorých tento prípad poznačil na celý život.

Svoje dojmy z filmu opísal aj jeden zo zúčastnených, študent Filip: „Film bol zaujímavou sondou do jadra celého prípadu Cervanova. Páčilo sa mi, že autor, aj keď zrejme nie zámerne, nechal koniec otvorený, aby si každý divák mohol sám utvoriť obraz o tejto kauze a sám si vybrať, čo považuje za pravdu.“

Film Kauza Cervanova je dokumentárna tragédia o práve na spravodlivosť a premieta prípad únosu, znásilnenia a vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej.Pridaj komentár