Káva je najlepším priateľov študentov počas skúškového obdobia

Študenti sa počas skúškového obdobia potrebujú sústrediť na učenie. Preto ako prvú pomoc aby nezaspali volia kávu. Nasledujúci článok oboznámi nielen študentov o tom, ako má tento kofeínový nápoj okrem množstva negatívnych vplyvov na ľudský organizmus aj tie pozitívne.

Káva a jej návyk je jedným z najrozšírenejších návykov na psychoaktívnu látku, ktorým je kofeín. Hlavným dôvodom, prečo ľudia konzumujú kávu je, že v nich kofeín odstraňuje únavu a ospalosť, čo je spôsobené tým, že kofeín vie dobre stimulovať nervový systém. „Čím viac šálok budeme piť, tým viac budeme utláčať únavu. Ak prestaneme, prichádza abstinenčný príznak, ktorý trvá maximálne dva až tri dni. Človek má silný pocit únavy, bolesti hlavy a podobne. Všetky receptory znova obsadil hormón únavy a telo na to nieje pripravené a zvyknuté,“ vyjadril sa majiteľ pražiarne Marek Benikovský

Kávičkári by sa mali držať pravidla, čím väčšiu šálku kávy vypijú, tým je podiel kofeínu väčší. Podľa lekárov má káva aj priaznivé účinky. „Štyri až šesť šálok kávy denne, nieje podľa štúdií pre ľudský organizmus škodlivé. Káva obsahuje takmer 200 prospešných látok, z ktorých veľkú skupinu tvoria antioxidanty. Zvyšuje krvný tlak, preto môže byť jej pitie prospešné pre ľudí z nízkym tlakom. Pravidelná konzumácia je aj prevenciou proti Parkinsonovej chorobe, diabetu, či obezite,“ vyjadrila sa všeobecná lekárka Mária Ševčovičová.

Na Slovensku ľudia najčastejšie pijú zalievanú kávu. Po pätnástich minútach ako si zalejeme kávu sa v nej nachádza také množstvo dechtu, ako je v piatich vyfajčených cigaretách. Pre žalúdok je to pri pravidelnom pití obrovské množstvo škodlivín. Pri príprave takejto kávy je preto vhodné používať filtračný papierik alebo kávu precediť cez sitko.

Autor: Barbora IvanováPridaj komentár