Kirchhoff: Išlo mi o univerzálny obraz zločinu a trestu

Skutočnosti a fakty ohľadom kauzy – Cervanová, skúmal režisér Kirchhoff osem rokov.

Katedra žurnalistiky FF KU zorganizovala v pondelok  5. mája premietanie dokumentárneho  filmu Kauza Cervanová s podtitulom Pravda je jednoduchá, lži sú zložité, od režiséra Roberta Kirchhoffa.

Režisér pozoroval príbehy mužov  odsúdených za vraždu, sled udalostí, a tiež pochybnosti spojené s týmto prípadom. Film Kauza Cervanová sa pripravoval a priebežne nakrúcal od roku 2004 do roku 2012, kedy bol definitívne dokončený.

 „Film bol zaujímavo spracovaný a myslím si, že po jeho zhliadnutí sa v človeku niečo pohne a začne o tejto kauze premýšľať inak,“ vyjadrila sa študentka žurnalistiky Ivana.

„Pokiaľ hľadáte pravdu, pravda sa nezjaví len tak,“ hovorí o filme samotný režisér a ďalej dodáva: „Tento film nedáva odpoveď, kto je zodpovedný za tú vraždu – prípad vraždy Cervanovej je len pozadím väčšieho zločinu – justičného zločinu.“

Kauza Cervanová  je najdlhšie trvajúci a dodnes nevyjasnený súdny proces.  Ľudmila Cervanová, študentka medicíny, bola 9. júla 1976 unesená spred internátu Ľ. Štúra v Bratislave. Od vtedy prebiehalo vyšetrovanie a výsluchy obvinených, ktorí tvrdia, že boli zapletení do politicko-súdnej konšpirácie komunistického režimu a aj po niekoľkých desiatkach rokov vo väzení a následne na slobode, sú presvedčení o svojej nevine.

 

Alžbeta Filická

foto:netky.skPridaj komentár