Kiska: Podporím Lajčáka na post tajomníka OSN

Bratislava- Prezident Andrej Kiska  na svojom účte na Facebooku vyhlásil, že podporí ministra zahraničných veci a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v kandidatúre na post generálneho tajomníka OSN.

„ Ide o jeden z najprestížnejších a najnáročnejších postov na svete. Riadiť 193 hláv štátov, často nie na jednoduchú diskusiu, si vyžaduje človeka s výnimočnými schopnosťami“ povedal Kiska. Prezident je presvedčený, ak by Lajčák získal post generálneho tajomníka OSN, bola by to obrovská reklama pre našu krajinu. „ Často som bol svedkom toho, ako ho naši  zahraniční  partneri veľmi pozorne počúvajú a ako si nesmierne vážia jeho názor“ zdôraznil Kiska. Vyjadril mu plnú podporu a podľa prezidenta je Lajčák ukážkou toho, akých šikovných ľudí máme doma na Slovensku.

Podľa informácii portálu aktuálne.sk má SMER-SD pripraveného nového kandidáta na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí. Miesto generálneho tajomníka OSN má byť podľa tradície obsadené človekom, ktorý pochádza zo skupiny štátov z východnej Európy, kam patrí aj Slovensko.

Záujem o post generálneho tajomníka OSN zatiaľ potvrdilo deväť kandidátov. Médiá favorizujú šéfku UNESCO, Bulharku Irinu Bokovú. Kandidatúru okrem nej potvrdili aj ďalšie tri ženy – Chorvátka Vesna Pusičová, Natalia Ghermanová z Moldavska a Novozélanďanka Helen Clarková.Pridaj komentár