Kliešte útočia aj na domácich miláčikov

Jar je v plnom prúde. Vychádzky do prírody a čas, kedy je potrebné zamyslieť sa nad spoľahlivou ochranou našich domácich miláčikov pred parazitmi.

Medzi najčastejších parazitov, ktorí ohrozujú psov a mačky patria kliešte. Infekcie, ktoré prenášajú sú postrachom nielen zvierat, ale aj ľudí. Spolu s globálnym otepľovaním a klimatickými zmenami sa u nás v posledných rokoch objavujú aj infekcie prenášané kliešťami, ktoré sa do teraz vyskytovali len v teplejších pásmach. Dnes môžeme kliešte nájsť v nadmorských výškach 800 až 1000 metrov.

„V tomto období je veľmi vlhko a teplo, preto sú kliešte pomerne rozšírené. Počet parazitov klesá, keď sú suché letá,“ vyjadrila sa Erika Feriacová, zoologička. Na Slovensku sa prevažne vyskytuje kliešť obyčajný a dermacentor. Oba tieto druhy môžu prenášať závažné bakteriálne ochorenia ako mykoplazmóza, borelióza a parazitárne ochorenia ako babezióza, ktoré sú nebezpečné pre psov a mačky. „Kliešte dermacentor boli zatiaľ hlásené na južnom slovensku, v Košiciach, Michalovciach a Žiline. Tieto kliešte sme zaevidovali vo výške najviac 600 metrov nad morom, vyššie nie,“vyjadril sa Branislav Paťko pracovník Parazitologického ústavu SAV. Na to, aby kliešť preniesol ktorékoľvek ochorenie musí byť prisatý najmenej 24 hodín. Pri nájdení kliešťa sa treba vyvarovať starým radám pri ich vyberaní. „Cicavé ústrojenstvo kliešťa vyzerá ako malá hmoždinka, sú tam teda zúbky, ktorými sa kliešť zasunie. Ak je kliešť na tele dlhšie zacementuje sa a preto, nejde vytiahnuť. Parazit je potrebné vytiahnuť špeciálnymi kliešťami alebo navštíviť zverolekára,“ vyjadril sa veterinár Radovan Žiaran.

Dôležitá je aj prevencia domácich miláčikov a ,to buď špeciálnymi obojkami, ktoré fungujú päť až osem mesiacov alebo roztokmi, ktoré fungujú približne mesiac a je potrebné ich použiť opakovane.

Autor: Barbora Ivanová



Pridaj komentár