Kňaz Marián Gavenda hovoril o svojom živote a knižných publikáciách

(Ružomberok, 25. november) Na pôdu Katolíckej univerzity (KU) zavítal, aby odprezentoval svoju publikáciu Nekonečné horizonty kardinála Korca. Témou debaty nebola len jeho kniha, ale kňaz rozprával aj o svojej minulosti.
„Po stredoškolskom štúdiu cestovného ruchu som tajne študoval teológiu. Potom som narukoval na vojnu,“ povedal  katolícky kňaz, ktorý sa po vojne rozhodol, že emigruje do Ríma. Odišiel v roku 1988, ešte nevedel, že o rok neskôr v Československu odstúpi komunistická strana.
„Do Ríma som prišiel s jednou taškou, ale ako emigrant som sa rýchlo uchytil,“ povedal Gavenda. V Taliansku pracoval na Biskupskom úrade, preberal korešpondenciu zaslanú zo Slovenska pre Jána Pavla II.
Kniha Nekonečné horizonty kardinála Korca je prvý životopis Jána Chryzostoma kardinála Korca. O kardinálovi Korcovi vyšla zatiaľ iba jedna biografia. „Je to vlastne prvá ucelená biografia kardinála Korca. Hoci bez diskusie patrí medzi osobnosti, ktoré posledného pol storočia významne prispeli do života Cirkvi i spoločnosti na Slovenku.“
„Prednáška bola zaujímavá, v ktorej hovoril o svojom živote.. Trochu ma sklamalo, že sa pán Gavenda málo vyjadroval k svojim knihám,“ povedal študent filozofie František Bartek.
Marián Gavenda je rímskokatolícky kňaz, publicista, novinár a televízny komentátor. Gavenda je laureátom Ceny Andreja Radlinského za významné zásluhy o rozvoj kresťanských masmédií, kňazom, prekladateľom a spisovateľom, držiteľom ocenenia Kniha roka 2011 za publikáciu Nekonečné horizonty kardinála Korca.

Marcel Vargončik

foto: Anton KulanPridaj komentár