Kolégium sa zaoberalo zmluvnými vzťahmi

V poradí na štvrtej prednáške kolégia sa hovorilo o problémoch medzi štátom a cirkvami. Na záver prednášky boli ponúknuté ich možné riešenia.

Kolégium Katolíckej univerzity 11. marca zorganizovalo prednášku na tému zmluvné vzťahy medzi katolíckou cirkvou a Slovenskom. Na túto udalosť bol ako hosť pozvaný rektor Trnavskej univerzity – Marek Šmid. Poslucháčom priblížil konštrukciu systému právnej ochrany slobody svedomia a slobody náboženstva.

,,Sloboda svedomia je špeciálna a nedá sa nahradiť inými ľudskými právami,“ vyjadril sa Šmid a ďalej dodal, že porušenie svedomia je horšie ako porušenie právnej normy.

Zároveň uviedol aj dôvody, ktoré vedú k bilaterálnej, zmluvnej a právnej úprave ľudských práv. Priniesol východiská a perspektívy úpravy právnej ochrany svedomia prostredníctvom konkordátu. Zmluvy medzi štátom a cirkvami upravia podrobnosti o vykonávaní čiastkových úprav ústavných alebo obyčajných zákonných noriem právneho systému, ale aj osobitú zmluvu o ochrane svedomia.

,,Prednáška ma zaujala. O tému vzťahy medzi štátom a cirkvou sa zaujímam dosť intenzívne, a tak som si ju nemohol nechať ujsť,“ poznamenal študent histórie Kamil.

 Kolégium funguje od roku 2012. Je to projekt určený hlavne študentom univerzity. Počas celého akademického roka organizuje rôzne prednášky, ktoré zúčastneným umožňujú profesionálny rast. Jeho členmi sú študenti a stážisti.Pridaj komentár