KOMENTÁR: Čo prinesie nová sezóna NHL?

          Lockout v Národnej hokejovej lige (NHL) je jednou z udalostí, o ktorých počul nejeden aj (ne)hokejový fanúšik. „Ťahanice“ medzi vedením ligy a hráčskymi odbormi (NHLPA)  trvali až 113 dní a priniesli viacero zmien ohľadom chodu ligy. Avšak mimo tohto problému majitelia klubov a vedenie rokovali aj o iných problémoch, týkajúcich sa ligy. Jedným z nich je nové rozdelenie tímov a konferencií, ktoré pocítia fanúšikovia už nasledujúcu sezónu.

          Táto zmena bola prijatá majiteľmi klubov a NHLPA s platnosťou od budúcej sezóny. hlavný dôvod je náročné cestovanie v časových pásmach a presťahovanie „novovzniknutého“ klubu Winnipeg Jets do Kanady. Len pre vysvetlenie: súčasný model ligy predstavuje Západnú a Východnú konferenciu, zloženú z 15 tímov. Jedna konferencia je ešte rozdelená do 3 divízií po 5 tímov, ktoré majú k sebe blízko z geografického hľadiska.  Od budúceho roku sa konferencie rozdelia po 7 tímov na 2 divízie a 8 tímov rovnako na 2 divízie. Znamená to ešte častejšie dlhé lety ako boli doteraz. V rámci objektivity treba povedať, že cestovanie vo viacerých časových pásmach nie je naozaj sranda a nečudo, že spôsobuje u hráčov len zbytočnú únavu. Ale aby som nepreháňal, je na mieste otázka, či toto nové rozdelenie skráti lety alebo upraví biorežim hráčov. Uvediem príklad: Phoenix je v jednej divízii s Edmontonom. Tieto tímy sú síce aj v rovnakom časovom pásme, no vzdialenosť medzi nimi je takmer 2,5 tisíc kilometrov! Ťažko teda posúdiť, čo je pre hráčov lepšie.

             Ako som už spomínal, celý tento cirkus sa udial nielen kvôli letovému poriadku, ale aj kvôli tímu Winnipeg Jets, ktorý sa nachádza v Kanade, no v súčasnosti je členom juhovýchodnej divízie  vo Východnej konferencii (USA). Po novom je tak preradený do Západnej konferencie do divízie B. čo znamená, že hráči tohto klubu nemusia na zápasy cestovať naprieč celou Amerikou. To je samozrejme výhoda, no takýmto štýlom poupravovať viaceré zoskupenia je, myslím si, zbytočné.

            Podobné machinácie spôsobili aj oddelenie najväčších rivalov do rozdielnych skupín, čomu sa fanúšikovia určite nepotešia. Detroit a Colorado boli odvekí súperi a na vzájomných zápasoch bolo vždy sa na čo pozerať. O atmosfére nehovoriac.

             Ukrátenie Západnej divízie o 2 tímy signalizuje pripojenie dvoch nových celkov do profiligy. Americké médiá o tomto ťahu napísali už mnoho článkov a vedenie ligy túto alternatívu nevylučuje. Ako tvrdia zámorskí analytici, najlepšou možnosťou by boli dva nové kanadské celky. S týmto názorom súhlasím. Predsa len, keď sa pozrieme na obsadenie tímov v rámci krajín, NHL má len 7 kanadských tímov, pričom americké zastúpenie je omnoho väčšie (23). Iní sú pre jeden tím z Kanady a jeden z USA.  Ako je už známe, sto ľudí – sto chutí. Myslím si však, že sa zhodneme aspoň na tom, že nové rozdelenie ligy spôsobí citeľnú stratu rivality v niektorých mestách a omnoho dlhšie a častejšie cestovanie v divíziách. Spočiatku ma napadala jedna a tá istá myšlienka – Ako môže tím ako Columbus Blue Jackets súperiť v jednej divízii spolu s mužstvami, ako sú Pittsburgh, Carolina, Washington, Rangers, Philadlphia a Devils ? No odkedy „Modrokabátnici“ podpísali nového generálneho manažéra (GM) Jarma Kekäläinena – mimochodom prvý Európan na poste GM klubu v profilige – šiel tím výrazne hore. Len o vlások im unikli boje play-off, no verejnosť presvedčili, že v najbližšej budúcnosti budú patriť medzi špičkové tímy v lige.

NOVÉ ROZDELENIE LIGY:

Západná konferencia – 2 divízie – 14 tímov:

A: Anaheim, Calgary, Edmonton, Los Angeles, Phoenix, San Jose a Vancouver

B: Chicago, Colorado, Dallas, Minnesota, Nashville, St. Louis a Winnipeg

Východná konferencia – 2 divízie – 16 tímov:

C: Boston, Buffalo, Detroit, Florida, Montreal, Ottawa, Tampa Bay, Toronto
D: Carolina, Columbus, New Jersey, N.Y. Islanders, N.Y. Rangers, Philadelphia, Pittsburgh, Washington

 Pridaj komentár