Kotlebov vlastný gól v predvolebnom zápase

Ministerstvo zahraničných vecí  koncom septembra schválilo banskobystrickému Bábkovému divadlu na Rázcestí dotáciu necelých 7-tisíc eur na projekt Stop extrémizmu, a tým sa stalo tŕňom v oku banskobystrického župana. Táto dotácia na divadelné dosky nedorazila, pretože zablúdila na rázcestí Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. V takýchto prípadoch sa tu načarbe na zmluvu podpis, ktorý celú dotáciu uvedie do života a pomôže tak divadlu, ktoré je často od podobných závislé. Marian Kotleba si však povedal, že „žiadne také“. Po takmer dvoch rokoch vyhlasovania, že banskobystrická samospráva nie je v rukách extrémistov, prišla stopka pre predstavenie s názvom „Stop extrémizmu!“. Stopka síce legálna, no nie legitímna, už vôbec nie opodstatnená.

Divadlo na Rázcestí je divadlom s bohatou históriou a plánovalo vo vybraných školách sídliacich napríklad aj v ekonomicky slabších mestách odohrať predstavenie Ireny Brežnej „List čiernemu synovi“ spolu s diskusiami na témy rasizmu a xenofóbie. Prečo sa predseda kraja  rozhodol nepodpísať zmluvu, nie je známe, no bežný človek si vie spočítať, koľko je dva a dva. Bábkové divadlo Na Rázcestí nemalo teda na výber a zvolalo tlačovú konferenciu, na ktorej okrem iného aj prezentovalo podporu od divadiel po celom Slovensku, ktoré mu vyjadrili plnú podporu. Rozhodnutie župana zastaviť grant pre (ne)extrémnu inscenáciu zjednotilo slovenské umelecké kruhy v takejto miere prvýkrát od revolúcie. Činohra Slovenského národného divadla sa dokonca rozhodla, že odohrá v priestoroch Bábkového divadla na Rázcestí na jeho podporu predstavenie „Slovo Válkovo“.

Rozhodnutie šéfa BBSK nedáva žiadny zmysel ani z ľudského, ani z politického hľadiska. Do divadla totiž chodia aj jeho voliči a pol roka pred parlamentnými voľbami, kde chce so svojou stranou ĽSNS kandidovať, neboli správnym krokom. Nie pre Kotlebu ako politika, no áno pre demokraciu v našej krajine. Kotleba by mal prestať hladiť svoje ego, hrať umelo vytvorené divadlo a prenechať túto úlohu hercom, ktorí sa tým živili, živia a chcú živiť aj naďalej. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že vlastný gól kotlebovci pocítia až zapečatením volebných urien v marci 2016.Pridaj komentár