Krížová cesta trocha inak

Bardejov, 29. marec – Už tradične si udalosti Veľkého piatku pripomenuli aj mladí z bardejovského oratória.
Svedkami hranej krížovej cesty bolo vyše dvesto ľud
í z mesta a okolia. 

Kreatívni animátori, však znázornenie procesu umučenia Krista poňali netradične. Sami si vyskúšali úlohy ľudí, ktorých Ježiš počas svojej krížovej cesty stretol. Prítomným, sa postava umučeného a ukrižovaného Krista ani raz viditeľne nepredstavila.
Na jednotlivých zastaveniach boli prítomní len ľudia, ktorí mu na jeho ceste pomohli alebo ublížili. Nechýbala ani postava Veroniky so šatkou, Panny Márie či stotníka a Piláta. Hlavným cieľom mladých, bolo ľudom priblížiť umučenie Ježiša aj inak, ako tradičným spôsobom.
„Vďaka krížovej ceste som Veľký piatok prežil oveľa intenzívnejšie a duchovnejšie. Podujal som sa na jej organizáciu najmä preto, lebo som sa chcel viac angažovať v oratku a toto bola skvelá príležitosť.“ zhodnotil túto udalosť organizátor a animátor Marek.
Prítomných neodradila ani nepriazeň počasia a piatkové predpoludnie strávili v chvíľke zamyslenia. Jedinečnú atmosféru krížovej cesty dopĺňali aj dobové kostýmy hercov a dobre zvládnuté repliky.
„Tohtoročná krížová cesta sa mi veľmi páčila. Čakala som menej ľudí, ale dnešok bol dôkazom toho, že človek na tieto udalosti nezabúda“ vyjadrila svoje pocity jedna z účastníčok.
Originálne stvárnenie Ježišovho umučenia znázorňujú bardejovskí animátori už niekoľko rokov, vždy na Veľký piatok. Ním sa končí štyridsať dní trvajúce pôstne obdobie a začína príprava na zmŕtvychvstanie Krista.

Mária Gajdárová
foto: Mária GajdárováPridaj komentár