Krv študentov tiekla, aby pomohla iným

Študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku mohli darovaním krvi pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

RUŽOMBEROK, 3. december 2014 – Tento týždeň sa v priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka (UPaC) konalo podujatie s názvom Adventná kvapka krvi. Hlavným zámerom organizátorov bolo viesť členov univerzitného spoločenstva Katolíckej Univerzity v Ružomberku (KU) k službe životu a ochote darovania sa.

,,Krvi nikdy nie je dosť a darcov treba vždy,“ povedala primárka Národnej transfúznej služby v Martine Mária Pietrzyková. Darcom krvi mohol byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov a musel vážiť viac ako päťdesiat kíl. Krv, ktorú študenti a zamestnanci univerzity darovali, bude rozvezená do nemocníc v regióne.

Na akcii sa zúčastnilo viac ako päťdesiat študentov, pedagógov a zamestnancov KU. Štyridsiati šiesti darcovia splnili podmienky a darovali túto vzácnu tekutinu. ,,Viacerí kňazi a zamestnanci univerzity sme darcami krvi. Pravidelne prichádzame aj na hematologickú transfúznu stanicu do Ružomberka. Ja sám som daroval krv viac ako šesťdesiatkrát a dnes som bol darovať znova,“ povedal držiteľ Jánskeho plakety, kňaz Jozef Žvanda.

,,Krv som darovala prvýkrát a hlavne preto, lebo mám univerzálnu krvnú skupinu. Verím, že to môže niekomu zachrániť život,“ povedala študentka Lenka.

Adventná kvapka krvi má na KU tradíciu od roku 2007. Celú akciu zastrešuje UPaC v spolupráci s Národnou transfúznou službou v Martine. Okrem adventu môžu študenti a zamestnanci darovať krv na pôde univerzity aj počas letného semestra v pôstnom období.

 

 

Barbora Kubovová

 Pridaj komentár