Krym je na roztrhanie

Menší polostrov nachádzajúci sa na severnom pobreží Čierneho mora nebol asi nikdy populárnejší, ako je tomu v poslednej dobe. Dlho si nažíval v pokoji ako súčasť Ukrajiny, až kým si ruskí šéfovia nezmysleli, že by bolo krásne mať ho pod svojou vlajkou.

Aby toho však nebolo málo, Rusi nie sú jediní, kto si na tento kúsok zeme robí nároky.

Podľa nedávno zverejnenej mapy majú islamskí extrémisti v pláne obsadiť Krym, Blízky východ, Balkán, severnú Afriku a územia, ktoré patrili moslimskému štátu ešte v 19. storočí. Myšlienku ako takú nám neprináleží súdiť, veď pre porovnanie, aj Maďarsko sa dlhé roky snaží o juh Slovenska, ktorý im kedysi dávno patril.

Spôsob, akým sa tieto územia pokúšajú islamisti získať však stojí za úvahu. ISIS je kalifát, ktorý nemá svoje presne vyčlenené hranice, neuznal ho žiaden z existujúcich štátov a za sebou zanecháva hromady mŕtvol. Extrémisti využívajú na ospravedlnenie vrážd mylné vysvetlenie Koránu a svoje skutky teda vykonávajú v mene Alaha.

Moslimom chýba sloboda, ktorej sa vzdávajú v prospech svojho vierovyznania. Čo im však dáva právo na to, aby o slobodu – a život ako taký – oberali civilistov s iným vierovyznaním?

foto: internetPridaj komentár