KU privítala výstavu Petra Sedláka

 

Na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) sa konala vernisáž výstavy SVIETIENE grafika, karikaturistu a fotografa Petra Sedláka. Čiernobiele fotografie autora zachytávajú zasvätených ľudí, ale aj laikov pri každodenných činnostiach.

IMAG0198

Hlavným organizátorom výstavy fotodokumentu je KU, ale akciu dopomáhali zorganizovať aj Matúš Demko a Silvia Kaščáková. Výstava nesie zvláštny názov SVIETIENE. „Je to taký môj vynález. Chcel som v tom obsiahnuť slovo svetlo, tieň a zároveň svätosť. Svetlo aj tieň je niečo, s čím narábajú umelci, ale je to aj súčasť každodenného života,“ vysvetľuje Sedlák. Fotografie vznikli ako poďakovanie autora kňazom, ktorí mu pomohli z ťažkej životnej situácie: „Zhruba pred troma rokmi som mal zdravotné problémy, ktoré ma dostali do istej psychickej nepohody, z ktorej mi pomohli aj osobné návštevy, rozhovory a spoločné modlitby s kňazmi.“

Pri tvorbe fotodokumentu sa Sedlák vrátil k foteniu na čiernobiely analógový materiál, aby to bolo čo najjednoduchšie a autentické. Na 33 snímkach zachytáva sestričky, ktoré sa starajú o chorých jezuitov, kňazov, slúžiacich sväté omše, či miništrantov a obyčajných veriacich. „Chcel som zachytiť na týchto obrázkoch vieru, aj keď je to dosť abstraktný pojem,“ povedal.

Aký pocit mala zo samotnej akcie spoluorganizátorka Silvia Kaščáková? „Umenie je naozaj povznášajúce, preto si myslím, že práve takéto podujatia sú výbornou príležitosťou okúsiť, ako ´chutí´ umenie. Myslím, že aj celková atmosféra výstavy Petra Sedláka to potvrdzuje,“ zhrnula Kaščáková.

Výstava SVIETIENE je dostupná pre verejnosť v priestoroch výstavnej siene rektorátu KU až do 3. apríla.

 

Peter Sedlák študoval na priemyselnej škole v Košiciach, odbor reštaurovanie nástenných malieb a sgrafít. Na vysokej škole vyštudoval odbor učiteľstvo s aprobáciou slovenský jazyk – výtvarná výchova. Neskôr sa venoval  reštaurátorstvu v Levoči a  Aténach. V súčasnosti je učiteľom výtvarného odboru na Cirkevnej základnej škole a gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. Venuje sa kreslenému humoru, grafickému dizajnu, ilustráciám a fotografii.

 

Autor : Nikola Juríková

Foto : Nikola JuríkováPridaj komentár