Kurz investigatívnej žurnalistiky láka začínajúcich novinárov

Odborníci z ProPublica ocenení Pulitzerovou cenou a tím novinárov z Reuters povedú začiatok kurzu v Americkom centre v Prahe.

RUŽOMBEROK, 21. októbra 2014 – Do bezplatného kurzu investigatívnej žurnalistiky Achillove dáta III sa aj tento rok môžu zapojiť štvorčlenné tímy začínajúcich novinárov z Česka a Slovenska.

Cieľom trojmesačného kurzu je oboznámiť účastníkov so základnými metódami a aktuálnymi trendmi investigatívnej žurnalistiky. Počas trvania kurzu tímy spracovávajú vybranú tému, ktorú priebežne konzultujú s prideleným mentorom. Výhodou je, že poznatky, ktoré nadobudnú, využijú vo svojej práci. „Po 8. februári 2015 môžu tímy svoje texty ponúknuť médiám k publikovaniu,“  vyjadril sa jeden z organizátorov kurzu.

Možnosť zapojiť sa do kurzu majú aj študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku. „Nepáči sa mi, že o tomto kurze informuje len jeden zelený leták na treťom poschodí, kde ani nemávame hodiny. Rada by som sa zúčastnila, avšak vďaka nedostatočne spropagovanému kurzu som prešvihla termín prihlásenia,“ povedala študentka žurnalistiky Nikola.

Koncom februára končí kurz vyhodnotením najlepšieho materiálu, ktorý písomne ohodnotí tím odborníkov. Podmienkou je znalosť anglického jazyka a zaslanie elektronickej prihlášky s motivačným listom do 22. októbra.

Organizátormi kurzu sú nezisková organizácia Zaostřeno o.p.s. a České centrum pre investigatívnu žurnalistiku o.p.s. v spolupráci s novinármi newyorského newsroomu ProPublica, ktorí usporiadali v poradí tretí ročník.

Alexandra JurišováPridaj komentár