Kvapkou krvi pomáhali aj študenti

Študenti a zamestnanci Katolíckej univerzity v Ružomberku darovali krv.

Ružomberok 4. novembra – Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka organizovalo Adventnú kvapku krvi. Dvakrát do roka koordinuje túto akciu univerzitný kaplán Jozef Žvanda. „V zimnom semestri to smerujeme na adventné a v letnom na pôstne obdobie.,“ vysvetlil.

V tento deň prišlo pomôcť približne 60 študentov. Darca pred odberom krvi musí vypísať osobný dotazník a podstúpiť lekárske vyšetrenie. Po evidovaní môže ísť darovať krv. „Keď príde darca, posadí sa na lôžko a vydezinfikuje sa miesto vpichu. Overíme jeho totožnosť podľa dokumentov, s ktorými príde z evidencie a následne vykonáme samotný odber. Pred ním by darca nemal požívať alkohol, fajčiť, nemal by mať známky infekcie a mnohé ďalšie prejavy, ktoré bránia v darovaní krvi,“ zhrnula zdravotná sestra Národnej transfúznej služby Judita Bartošová.

Jozef Žvanda je držiteľom Jánskeho plakety. Tú udeľujú pravidelným darcom krvi. „Od osemnástich rokov darujem krv a motivovala ma k tomu moja mama. Bola vo vážnom stave a prežila len vďaka tomu, že jej ochotní ľudia dali krv. Pociťujem potrebu ju darovať tiež,“ uzavrel Žvanda.

Študenti, ktorí prišli darovať krv boli motivovaní hlavne tým, že môžu pomôcť iným.

„Krv idem darovať prvýkrát, ale teraz som sa rozhodla preto, lebo môj starký je v nemocnici a tiež prijíma krv od iných ľudí,“ povedala študentka Lucia.

„Prišla som sem bez motivácie. Jednoducho keď sa dá ísť, tak idem. Som rada, že môžem darovať krv,“ dodala študentka Veronika.

Na Slovensku darcov odmeňuje Slovenský červený kríž.  Pravidelní darcovia môžu získať Plaketu prof. MUDr. Jánskeho alebo Plaketu prof. MUDr. Kňazovického.

Zuzana Rojíková

 Pridaj komentár