Kvietky nádeje zaplavili Slovensko

CINOBAŇA 13. apríla – Žlté narcisy, symboly boja proti rakovine, nádeje a spolupatričnosti, opäť rozžiarili kabáty ľudí po celom Slovensku.

V piatok (12.4.) sa konal 17. ročník verejnej finančnej zbierky Deň narcisov, ktorú každoročne organizuje Liga proti rakovine (LPR). Priamo v uliciach, nákupných strediskách, či školách po celej republike zbieralo 16 053 dobrovoľníkov ľubovoľné finančné príspevky na boj proti rakovine. Každý, kto sa do zbierky zapojil, dostal od dobrovoľníka žltý narcis.

Narcis, kvet symbolizujúci samotnú zbierku, ale aj spolupatričnosť s tými, ktorí s ochorením bojujú, má každý rok iný dizajn. Odlišné sú aj identifikačné prvky, podľa ktorých je možné spoznať, či dobrovoľník patrí k LPR. „Snažíme sa zabrániť ich prípadnému zneužitiu, preto sú každý rok odlišné,“ uviedla pre TASR Martina Myjavcová-Slušná z LPR. „Prostredníctvom školy som sa ako dobrovoľníčka zapájala  do rôznych zbierok. Musím povedať, že ľudia najviac dôverujú práve tejto zbierke,“ prezradila Kristína.

V Bratislave, Košiciach, ale aj vo viacerých menších mestách bol súčasťou zbierky sprievodný program. Bratislavským Koncertom vďaky chcela LPR poďakovať verejnosti, partnerom, dobrovoľníkom za podporu nielen počas Dňa narcisov, ale aj za podporovanie celoročných aktivít ligy v prospech onkologických pacientov, ich rodín, či zdravej populácie. „Ja osobne cítim v tento deň silnú pozitívnu energiu vysielanú od všetkých ľudí, ktorí sa nad týmto ochorením zamysleli,“ prezradila onkologická pacientka Martina.  

Minulý rok sa vyzbieralo 1 005 159,66 eura. Výťažok zo zbierky putoval na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám, na zabezpečenie informačných a preventívnych kampaní LPR a na podporu výskumných a klinických projektov. Podporu onkologickým pacientom je možné vyjadriť aj inými spôsobmi. Napríklad zaslaním SMS v hodnote 2 eur alebo priamo prevodom ľubovoľnej finančnej čiastky na účet.

Liga proti rakovine bola založená v roku 1990 v Bratislave a v tom istom roku sa pridala k programu Európa proti rakovine. Postupne sa začala zapájať do všetkých aktivít na úrovni Európskej únie a stala sa iniciátorom národných a medzinárodných aktivít v oblasti onkológie.

Ilustračné foto: fotky.sme.skPridaj komentár