Kygova šou ostala v tieni smartfónov

Na začiatku apríla zavítal do rakúskeho hlavného mesta jeden z najpopulárnejších hudobných producentov súčasnosti – nórsky fenomén Kygo. Bol to koncert, ktorý sa mi vryje do pamäti ako prelomový. Časy, keď sa ľudia chodili na koncerty baviť, sú zrejme nenávratne preč.

Kygo, vlastným menom Kyrre Gørvell-Dahll, je nórsky DJ, ktorého môžete poznať najmä vďaka jeho hitom Stole the show alebo Firestone. Tiež sa však preslávil vďaka remixom známych skladieb iných hudobníkov. Prvý úspech zaznamenal s coverom skladby Eda Sheerana I See Fire, ktorá má od svojho vydania v roku 2013 viac než 50 miliónov zhliadnutí na Youtube. O prerobenie svojich piesní ho osobne požiadal Chris Martin z Coldplay alebo Avicii. Za necelé tri roky sa dokázal dostať na vrchol svetových hitparád. Niečo unikátne a obdivuhodné.

Momentálne sa nachádza na celosvetovom turné s názvom Cloud nine. Očakávania z tejto show boli veľké, Kygo nie je totiž len DJ, oproti iným DJ-om sa 24-ročný Nór líši tým, že hudbu nielen púšťa, ale produkuje ju aj naživo. V praxi to znamená, že namiesto mixpultu s notebookom sa na jeho pódiu nachádza asi päť rôznych klávesových nástrojov, klavírov a pián.

Zhruba päťtisícová hala sa pomaly napĺňa, na scéne sa striedajú dvaja predskokani a krátko po desiatej po veľkolepom intre prichádza Kygo. A s ňou tisíce mobilov. Verte mi, zúčastnil som sa množstva koncertov, viem ako to na koncertoch chodí. Z každého si chceme odniesť nejaký ten záber v mobile. Na väčšine koncertných predstavení, kde som bol, ľudia fotili a natáčali na svoje smartfóny. Keď som si však zhruba v polovici vystúpenia uvedomil, že viac ako polovica ľudí stále natáča, nechápal som, čo sa deje. To sa ľudia už úplne prestali na koncertoch zabávať? Je im prednejšie, aby mohli zverejniť video z koncertu na svoj profil na sociálnej sieti pred tým, že s priateľmi zažijú skvelý zážitok? Koncert, z ktorého sa nevrátim spotený, bez hlasu a obliaty od piva, nie je koncert. A nič z toho nie je možné, ak hodinu vkuse stojíte s telefónom nad hlavou a dívate sa viac na displej ako na interpreta samotného.

Čo sa týka hudobnej zložky koncertu, bola skvelá. Výborne zladený zvuk, spolu s profesionalitou Kyga, ktorý bavil dav približne hodinu a pol aj s prídavkami. Nechýbal ani jeden z hitov, odznela tiež najnovšia pieseň Raging a na záver na piane zahratá balada Firestone doplnená o tvrdšiu tanečnú verziu. Viackrát boli využité aj špeciálne efekty a konfety. Mladému Nórovi patril zaslúžený aplauz. Aplauz ľudí, ktorí sa potom rozišli v mieri v ruke so svojimi mobilnými telefónmi obdivujúc svoje videá.

Branislav Račko

Foto: AutorPridaj komentár