Láska po dvadsiatich rokoch

        Film One Day alebo po slovensky Jeden Deň som videla len nedávno. Nevedela som ani sama čo mám od neho čakať, ale ak vy očakávate typickú americkú komédiu, tak ste na zlej adrese. 107 minút vás bude sprevádzať veľká dávka humoru a v závere si vychutnáte aj netradičný koniec.

     Iste si myslíte, že romantický film je vždy o tom istom. Aj v tomto filme je to pravda, ale asi najlepšie by bolo konštatovať, že hlavná romantická zápletka sa  len postupne odhaľuje celým dejom. Film rozpráva príbeh dvoch mladých ľudí Emmy stvárnenej herečkou Anne Hathaway a Dextera v podobe herca Jima Sturgessa, ktorí sú do seba zaľúbení, no až po 20-tich rokoch si to aj reálne uvedomia. Venuje sa skôr detailnejším záberom na život hlavných hrdinov ako celistvému deju. Režisérka Lone Scherfig spolu s ostatnými tvorcami pracovali skôr na vnútornej stránke ako na vonkajšej. Krkolomné vety sú tu minulosťou, pretože prevládajú jednoduché dialógy.

    Príbeh začína nocou, počas ktorej sa z Dextera a Emmy namiesto vzťahu presadí dlhoročné priateľstvo. Celý nasledovný dej spočíva vo vyvíjajúcom sa slede a postavách, ktoré sa menia počas ďalších 20-tich rokov. Je možné zaznamenať symboliku, pretože zvyšok filmu sa nesie v stretávaní sa týchto mladých ľudí v deň s rovnakým dátumom v kalendári. Koniec so sebou prináša šokujúce vyvrcholenie, ktoré nakoniec končí tragicky.

    Každý film v sebe nesie isté zlomové situácie a momenty, pri ktorých sa človeku zdvihnú kútiky pier a ani v Jednom Dni to nebude inak. Určite ho ocenia hlavne tí z vás, ktorí v živote zažili niečo podobné, ale na svoje si prídu aj tí, ktorým jednoducho stačí celovečerný romantický film. Možno budete pri ňom premýšľať, možno v ňom nájdete kúsok zo seba alebo vás len omámi a vyvedie zo stereotypu. Ale ak chcete skutočne vidieť zaujímavo vyvíjajúci sa vzťah určite siahnite po One Day, či už v podobe knihy alebo filmu.

Adriána LaurincováPridaj komentár