Ľavicová vláda zavádza študentov

Študenti vnímajú bezplatné cestovanie ako ďalší politický ťah Ficovej vlády. Formou petície sa snažia ukázať, že štát vykryje finančné nedostatky vyššími daňami.  

RUŽOMBEROK, 12. november 2014 – Nárok na bezplatné cestovné má od 17. novembra takmer 2,5 milióna Slovákov. Niektorým študentom sa zdá podozrivé, že tento deň pripadá práve na 25. výročie Nežnej revolúcie. Slovákom tak bude Deň boja za slobodu a demokraciu pripomínať práve túto zmenu v cestovaní.

Opatrenie, ktorým chce štát zvýšiť záujem o cestovanie vlakmi, vyvolalo protesty, ktoré začalo občianske združenie Nová Generácia. Sú hlavnými iniciátormi petícií, ktoré popísalo vyše 25 000 ľudí.

Počas vianočných sviatkov očakávajú železničné spoločnosti a protestujúci enormný nárast cestujúcich. Väčšina študentov sa musí pripraviť na to, že do diaľkových rýchlikov sa nemusia dostať všetci. „Počet cestujúcich bude práve v týchto kategóriách vlakov limitovaný miestenkou, ktorá stojí jedno euro pre všetkých,“ povedala hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

Svoj názor vyjadril študent bankového manažmentu v Banskej Bystrici Marek Novotný: „Je to čistý predvolebný pokus urobený na kolene, ktorý je bez nejakej lepšej koncepcie. Nikto z vlády asi ani netuší, aké to bude mať dopady na spoločnosť. Osobne si myslím, že čoskoro celý tento proces prejde len prázdnymi zmenami.“

Krátko na to, ako vláda SR schválila nariadenie o bezplatnom cestovaní, parlament prerokovával zmenu zákona o daní z príjmov. Ich zvýšenie pocítia najmä podnikatelia a firmy. „Pozitívne je, že študenti môžu častejšie cestovať domov, dokonca zadarmo. To sa však odzrkadlí na zvýšených daniach, čo považujem za negatívum. Smutné je, že to pocíti pracujúca vrstva ľudí, a teda každá bežná domácnosť,“ dodal študent Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Milan Kancian.

Právo na bezplatné cestovanie železničnou dopravou budú mať deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov a všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení. Potrebná je registrácia cez internet alebo osobne, prevzatím papierového dokladu na ktorejkoľvek železničnej stanici.

Alexandra JurišováPridaj komentár