Liptov privítal množstvo športových nadšencov

V sobotu 16. apríla sa opäť dokázalo, že Liptov je významný región plný športového vyžitia. V Liptovskom Mikuláši sa uskutočnili tímové štafetové preteky, spájajúce zimné a letné športy. Akcia tohto druhu sa doteraz ešte neorganizovala. Bol to jej prvý ročník, a preto dostala aj príznačný názov: ,,Liptov Ride prvý na svete.“ Diváci aj športovci sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že v našom regióne sa dá zorganizovať naozaj všetko.

Už od skorých ranných hodín sa na Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši schádzali jednotlivé tímy, ktoré prešli oficiálnou registráciou. O netradičnú akciu bol veľký záujem, keďže internetové registrácie už dva mesiace pred pretekom dosiahli stanovenú kapacitu. Zúčastnených 52 tímov z celého Slovenska súťažilo v piatich náročných disciplínach. Hlavným zámerom organizátorov bolo prepojenie zimných a letných športov prostredníctvom štafetových pretekov. Dejiskom konania tohto ojedinelého športového podujatia sa stali vodnoslalomársky areál a lyžiarske stredisko Jasná.

Preteky sa začali hromadným štartom bežcov, ktorí mali pred sebou trať dlhú 14 km. Náročná trasa priniesla v posledných metroch aj veľmi ťažké stúpanie. V cieli Jasná – Záhradky, vyčerpaných súťažiacich vystriedali ďalší členovia štafety – skialpinisti. Tí museli absolvovať náročný výstup pod vrchol Chopka. Následne na súťažiacich čakala v poradí tretia disciplína. Freerideristi sa spustili Meteorologickým žľabom, ktorý bol nebezpečný, keďže na mnohých miestach chýbala snehová pokrývka. Kvôli tomu boli pretekári nútení odopnúť si lyže a daný úsek prebehnúť len v lyžiarkach. Mnohí z nich v tomto náročnom teréne stratili orientáciu. ,,Obával som sa úsekov, kde bolo množstvo skál a toho, že sa stratím, čo sa nakoniec nestalo,“ uviedol jeden z pretekárov. Po návrate na zjazdovku ich čakal posledný úsek, kde podali štafetu čakajúcim cyklistom. Na vodnoslalomárskom kanáli boli pripravení poslední z družstva – kajakári. Štafetu prebrali od cyklistov a následne bežali s loďou na pleci. Po nasadnutí do plavidla pretekár absolvoval pádlovanie po tichej vode. No najnáročnejšia časť trate ich čakala vo vlnách mikulášskeho kanála. ,,Z pohľadu organizácie to bola úžasná akcia! Je super, že sa niečo také zorganizovalo práve na Liptove. S tímovým umiestnením som veľmi spokojný. Chalani v tíme podali naozaj úctyhodné výkony, a preto sme skončili na výbornom 6. mieste,“ vyslovil svoje pocity mladý talentovaný  slovenský kajakár Jakub Grigar, bojujúci o miestenku na letnú olympiádu, ktorá sa bude konať v Riu de Janeiro.

Nakoľko boli preteky veľmi náročné, športovci si siahli na dno svojich síl. Odmenené neboli len tri najlepšie tímy, ale aj najrýchlejší jednotlivec z každej disciplíny. Organizátori podujatia si pre víťazov pripravili hodnotné ceny. Absolútnym víťazom sa stali športovci z tímu Rýchle šípy, ktorí štafetu zvládli najrýchlejšie. Trvalo im to presne 2 hodiny a 55 minút. Na vodnoslalomárskom areáli to počas celého súťažného dňa žilo, pretože pre divákov i športovcov boli pripravené sprievodné súťaže, ako aj stánky s občerstvením. Svojou účasťou podporili tieto preteky aj profesionálni športovci single kanoista Alexander Slafkovský, kajakár Jakub Grigar, či výborná alpská lyžiarka Petra Vlhová. Moderátorom celej akcie bol Roman Juraško.

„Veríme, že myšlienka prepojenia zimných športov s letnými prostredníctvom jedného preteku bola lákadlom nielen pre samotných športovcov a divákov, ale poslúžila aj ako prostriedok na šírenie osvety a atraktívnosti regiónu Liptov,“ uviedla Katarína Guothová, organizátorka akcie Liptov Ride.

Preteky boli organizované rovnomenným občianskym združením Liptov Ride so sídlom v Liptovskom Mikuláši, ktorý prisľúbil, že táto  športová akcia bude mať pokračovanie i na budúci rok.

 

Michaela Šušová  

foto: autorPridaj komentár