Liptovské múzeum otvorilo svoje brány

Liptovské múzeum v Ružomberku 18. mája otvorilo brány svojho múzea. Prednášali a ukazovali praktické práce dokumentátora, knihovníka, reštaurátora, konzervátora či rezbára.

Na prednáške historičky Mgr. Viery Kunovej sme sa dozvedeli niečo viac o jednotlivých zariadeniach a expozíciách múzea. Nasledovali ukážky paličkárky či rezbára. „Niektoré paličkujú až s tristo paličkami, pri zložitejších výtvoroch ako je čepiec, napríklad pri krojoch“, a ukazuje 30 ročné skúsenosti a zručnosti.

Vysvetľovali tiež aké úlohy majú knihovník, dokumentátor a reštaurátor. „Ľudia si myslia a povedia, že my tu v múzeu nemáme čo robiť, že tu nie je čo robiť“, dodala dokumentátorka, ktorá ukazovala najstaršiu slovenskú depozitnú knihu v Liptovskom múzeu. „Staršie dve knihy boli písané ešte v maďarčine, keďže múzeum bolo založené ešte pred prvou svetovou vojnou“, vysvetľuje.

Tento vzdelávací program s názvom Za bránami múzea, ktorý sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, pripravili pracovníci Liptovského múzea. Program bol zameraný prevažne pre žiakov základných škôl a zúčastnili sa ho žiaci súkromnej základnej školy Dotyk.

Autor: Martin Šichta
Foto: autorPridaj komentár