Liptovské múzeum predstavuje výstavu vzniku a vývoja textilnej tradície v Ružomberku

V Liptovskom múzeu od 2. októbra prebieha výstava s názvom „Od Mautnera po 21. storočie“, ktorá je verejnosti sprístupnená do 30. novembra 2015.

V roku 2014 uplynulo 120 rokov od založenia priemyselnej textilnej výroby v Ružomberku a mnohí obyvatelia nášho mesta ani len netušia, že Ružomberok bol známy najmä modernou textilkou, ktorá dnes už nie je v prevádzke. Múzeum spolupracovalo s občianskym združením Ružomberská Žofia a snažilo sa tak priblížiť textilnú tradíciu.

Výstava mapuje celkový vznik a vývoj textilky. Pochopiteľne, v jej začiatkoch sa spomína najmä riaditeľ podniku Izidor Mautner, ktorý v roku 1894 založil spoločnosť Mautner a Weiss (jeho švagor), pôsobiaca pod názvom Uhorský textilný priemysel; účastinná spoločnosť v Rybárpoli, ktorý sa stal neskôr najväčšou textilnou firmou Rakúsko – Uhorska.

Textilka vychovávala z domácich obyvateľov tkáčov pre budúce prevádzky zo severných a východných Čiech. Okrem toho, že sa tak postupne zakladala tradícia budúcich generácii ružomberských textilákov, ponúkala najmä pracovné miesta. Do konca roku 1894 na pozemkoch vyrástla pradiareň, tkáčovňa, tepláreň, strojovňa, farbiareň, závodná kuchyňa s jedálnou aj ubytovňa. V nasledujúcich rokoch s výstavbou pokračovali. Podnik prekonal počas svojej existencie mnoho kríz a požiarov, no aj tak sa dokázal vždy pozviechať. Snáď najhoršie obdobie prekonala textilka v rokoch 1935, kedy sa zhoršovala politická situácia v Európe.

Výstavu obohacujú najmä fotografie budov bývalej textilky, ktoré stoja dodnes na svojom mieste, ale už by sme ich možno ani nespoznali. Môžeme sa dozvedieť ako sa tento podnik vyvíjal od rokov 1904 až po 1994, kedy začal príliv textilu z východu. Od roku 2002 po 2006 fungoval podnik pod názvom TEXICOM, a.s.

Výstavu by som určite odporučila nielen obyvateľom Ružomberka ale aj ľuďom, ktorí majú záujem dozvedieť sa ako fungoval jeden z najprosperujúcejších podnikov svojich čias v našom meste.

Nikoleta Stikičová

Foto: autor

 Pridaj komentár