M. Kernová: Investigatívna práca je nebezpečná

O jej nástrahách, tipoch pre mladých novinárov, ale aj mnohom inom sa rozhovorila E-žena roku 2012.

RUŽOMBEROK, 25. februára – Na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnila prednáška novinárky a blogerky Miroslavy Kernovej, ktorú organizovala katedra žurnalistiky.

Kernová sa snažila poukázať na problematiku spojenú so zakladaním vlastného portálu a prácou investigatívnych žurnalistov. Taktiež rozprávala o kauze Gorila, ale aj o  komunikovaní s podsvetím či o vzťahoch s politikmi. „Pri investigatíve sú aj napriek etickému kódexu povolené skryté kamery a tajné nahrávanie . Musia byť ale vopred ohlásené nadriadenému,“ opisovala investigatívne získavanie informácií. Taktiež tvrdí, že byť novinárom v tejto brandži nie je jednoduché. Podľa nej musí mať nádejný investigatívny novinár skúsenosti, ale hlavne určité potrebné vlastnosti. Tiež tvrdí, že pre novinárov je dôležité strážiť si súkromie, aby nedošlo k tomu, že budú kvôli súkromným problémom vydieraní. V diskusii, ktorá nasledovala po prednáške popisovala aj prácu iných novinárov na kauze Gorila: „Počas tejto kauzy spolu novinári spolupracovali. Vytvárali akoby mozaiku. Nevládla medzi nimi rivalita, ako je tomu zvyčajne.“

Miroslava Kernová začínala ako novinárka v denníku SME, kde založila a viedla pondelkovú rubriku venovanú médiám. Neskôr pracovala pre týždenník TREND. Vo februári 2012 založila blog omediach.blog.sme.sk, ktorý patrí medzi najčítanejšie blogy na Slovensku. Vďaka jej najnovšiemu projektu webu omediach.com bola nominovaná na Krištálové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra.

  Pridaj komentár