Manželstvo po škole, alebo škola po manželstve ?

Ešte pred pár desiatkami rokov sa ženili a vydávali mladí najčastejšie pred dovŕšením dvadsiateho roka života. To, že novodobý trend je iný, sa potvrdzuje na každom kroku. Pred, alebo počas vysokej školy manželstvo takmer nikto riskovať nechce. Nájdu sa však výnimky, ktoré potvrdzujú toto pravidlo. Jednou z nich je aj študentka Veronika a jej snúbenec Michal.

1.      Ako padlo rozhodnutie zobrať sa ešte počas školy ?

Ja mám dvadsaťtri rokov a som prváčka na magisterskom štúdiu v Bratislave. Môj snúbenec má o rok viac a býva v tom istom meste. Máme sa radi, rozhodli sme sa vziať tento rok, ešte kým budeme obaja študenti. Respektíve, Michal ma požiadal o ruku a ja som súhlasila. Viem, že mnohí pre štúdium so záväzkami otáľajú, ale nám sa to zdá po takmer štyroch rokoch „chodenia“ prirodzené.

2. Nemyslíš si, že by mohol v manželstve nastať nejaký problém, napr. s časom, keďže ste ešte obaja študenti ? 

Popravde, možno budeme zo začiatku trocha viac zaneprázdnení, keďže Michala po svadbe čakajú štátnice a záverečná práca, ale verím, že to zvládneme. Nakoniec, mnoho mladých dnes žije „nadivoko“ a popritom študujú. Prečo by sme to nezvládli my ako manželia ?

3. Ako ste vyriešili bývanie a finančnú otázku ?

Rozhodli sme sa, že kým sme na škole, pravdepodobne ostaneme bývať na internáte pre manželov. Niečo ušetríme. Michal má popri škole prácu a snáď nám pomôže aj sociálne štipendium o ktoré požiadame.

4. Vieš si predstaviť aj štúdium s deťmi ?

Predstaviť si to viem, ale pevne dúfam, že kým prídu deti, budem už po škole a budem sa im môcť naplno venovať na materskej dovolenke. Predsa len, byť matkou je náročné a chcela by som ňou byť na plný úväzok. Mám známe, ktoré takto fungujú v škole aj s deťmi. Nie je to nemožné, ale zato veľmi ťažké.

5. Kedy je podľa teba ideálny čas na manželstvo ?

Vtedy, keď to tak on aj ona cítia a sú pripravení. U niekoho je to skôr, u iného neskôr, ale nemyslím si, že vek je prioritným faktorom. A už vôbec by som sa nechcela nechať ovplyvniť mienkou okolia a spoločenským statusom, ktorý žiaľ dnes mladým nepraje. Ja osobne sa už na manželstvo a život po boku môjho vyvoleného veľmi teším.

 Foto: InternetPridaj komentár