Marec patrí knihám

Marec sa nespája len s príchodom jari. Viaže sa aj k čitateľom a knihám, lebo je mesiacom kníh. „Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť znamená stávať sa hlupákom,“ povedal známy pedagóg Jan Amos Komenský.

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity (UK KU) organizuje v marci čítania s autormi, predajné výstavy i prehliadky knižnice pre materské, základné a stredné školy. ,,Používatelia knižnice si majú možnosť vybrať z multiplikátov, ktoré ponúkame,“ prezradila riaditeľka UK KU Soňa Hlinková. ,,Teším sa, že aj takýmto spôsobom sa pozornosť obracia na literatúru, ktorá obohacuje človeka nenahraditeľným spôsobom,“ dodala.

Posledný marcový týždeň je zároveň aj Týždňom slovenských knižníc, na ktorý sa knižnica pripravuje. ,,Tento mesiac patrí medzi najsilnejšie z hľadiska návštevnosti aj výpožičiek,“ vyjadrila sa brigádnička Zuzana. Akademická knižnica usporadúva v marci rôzne podujatia a akcie, no zároveň študenti píšu záverečné práce, čo sú faktory vyššej návštevnosti.

V rámci mesiaca knihy pripravilo kníhkupectvo Don Bosco v Ružomberku zľavu pre všetkých registrovaných zákazníkov. ,,V poslednom týždni majú naši zákazníci možnosť využiť 15% zľavu na knihy vydavateľstva Don Bosco,“ uviedla vedúca predajne Kristína Halušková.

Prvýkrát bol marec vyhlásený mesiacom kníh v roku 1955. Nástup vizuálnych a elektronických médií však ovplyvnil tlačené knihy. Prišli o svoje výsostné postavenie, čo sa prejavilo aj na premenovaní Mesiaca knihy na Mesiac knihy a internetu.

Andrea Bašistová

 Pridaj komentár