Marek Lacko: V krčme v piatok večer ma stretneš raz za rok

Hudobne nadaný Košičan sa prvý krát preslávil v Superstar. Počas tejto súťaže sa dostal až do semifinálového kola. Po jej skončení vystupoval v skupine Fictive Marry. Pred televízne obrazovky sa opäť dostal v roku 2014 v ďalšej telentovej súťaži HLAS ČESKOSLOVENSKA. Spolu s Tomim Sučikom vytvorili duo VANDRAK a ich couchom bol MAJK Spirit.

 Pomohlo vám účinkovanie v Superstar v rozbehu vašej hudobnej kariéry?

 Fúúú, tak ja sa musím priznať, už po niekoľký krát, že Superstar som bral ako srandu. Nemal som ani páru o speve, na casting som šiel bez očakávaní, iba zažiť atmošku medzi mladými talentami. Ale práve táto súťaž ma nakopla v tom, že som sa nakoniec tomu spevu predsa len začal venovať intenzívnejšie.

Udržiavate s niektorými súťažiacimi zo superstar ešte kontakt?

Na začiatku to bolo intenzívne, ale postupom času sa zase naše chodníčky postupne oddeľovali, vzďalovali a sem tam sa aj naspäť preťali. Napíšem si z času na čas s Leom Machalom, Luciou Láncošovou, Denisom Lachom.

Ak sa nemýlim, tak ste najprv spievali ako sólista, neskôr ste boli v skupine Fictive Marry a v hlase ste vytvorili duo s Tomim Sučikom. Ktoré obdobie považujete za najproduktívnejšie?

Aby som to uviedol na takú správnejšiu mieru, sólo som v podstate nebol. Hneď po SuperStar som založil kapelu, pretože som nechcel vystupovať ako sólo panáčik. S Tomim sa poznám práve od SuperStar, pretože sme sa tam prvý krát stretli na castingu, v jednej miestnosti. Tomi vtedy nepostúpil, lebo mal rozladenú gitaru Začali sme sa stretávať stále častejšie a sedíme si povahovo doteraz. Každé to obdobie malo a má niečo do seba, bolo lepšie, bolo horšie – život .

Fungovalo vaše duo VANDRAK s Tomim už pred Hlasom?

S Tomim sa poznáme už vyše 5 rokov a sem tam sme si spolu aj zahrali. Dlhšiu dobu sme premýšľali nad tým, že by sme spolu začali akusticky hrať, ale nikdy sme sa do toho nevedeli dokopať, až HLAS to akosi spravil za nás.

S akou najhoršou kritikou ste sa zatiaľ stretli?

Kritika stále bola, je a bude. Viem prijať kritiku, ale musí to byť od človeka, ktorý sa v tom aj naozaj vyzná, pretože „múdre“ reči ľudí, ktorí o niečom nemajú ani šajnu, ma len znervózňujú. A ja mám takú hlúpu vlastnosť, že sa potrebujem vždy obhajovať, bohužiaľ aj pred „mudrlantmi“. Ale ako sa hovorí – hádaj sa s hlupákom a sám si hlupák. Ale konkrétne, ak mám povedať – tak klasika: „Nespievaj, nevieš, bleah, hrozné, šikmé oči“. (smiech)

Väčšina vašich pesničiek je smutných, prečo?

Ja som navonok veľmi veselý človek, kto ma pozná, potvrdí. Tie moje pesničky, to je akýsi výlev emócií, ktoré v sebe mám, sem tam dusím. Aj osobne radšej počúvam smutné veci – pri nich si dokážem uvedomiť, že ak sa cítim zle pre niečo, mám zlomené srdce, sklamal ma niekto a podobne… tak, že v tom nie som sám… To človeku naozaj dokáže pomôcť, pretože sa takto delí smútok minimálme dvoma…

Chystáte novú pesničku alebo ste už rozmýšľali aj o vydaní CD ?

Ja stále niečo píšem, niečo skladám, nahrávam… Nad CD som nepremýšľal, je to len moje hobby a pokiaľ by som nespravil „hitovku, rádiovku“, tak sa mi CD ani neoplatí robiť. A vlastne načo ? Vždy všetko, čo nahrám, hodím na net a nech si to ľudia stiahnu, vypočujú, ak majú záujem. Na druhej strane však ale netvrdím, že to CD nikdy nepríde, motyka môže vystreliť

Máte nejaký svoj hudobný vzor?

Tých vzorov je veľmi veľa – od rockových, po metalových, popových a rapových umelcov. Ak by som mal spomenúť konkrétnejšie, tak „Matt Heafy, Matt Tuck, M.Shadows, Samu Haber, Alex Band, Drake, Eminem, Sam Smith, James Arthur“ a takto by som mohol pokračovať ešte dlho.

Je pravda, že pri spolupráci s VAN ROSKOM, s ktorým ste zložili pesničku a natočili klip, ste sa ani raz nestretli? Ako to celé prebiehalo?

Je to pravda. Luky ma oslovil ešte pred HLASOM ČS, ale akosi som nemal nikdy čas, bolo toho veľa. Po HLASE som si konečne povedal, že dodržím sľub, poslal mi podklad, mne sa páčil, za pár minút som tam vymyslel refrén a svoju rapovú časť a bum. A presne v čase, keď odpovedám na tieto otázky, dopisujem aj text do ďalšej našej spoločnej veci, ktorá sa bude nachádzať aj na debutovom albume Van Roska. Trošku v nej zahráme na city

Čo považujete za svoj zatiaľ najväčší hudobný úspech?

To, že mám okolo seba ľudí, ktorí si ma radi vypočujú.

Chceli by ste, aby sa aj váš syn raz venoval hudbe?

On už sa venuje, chytá to odo mňa a ja ho v tom budem silno podporovať, pretože ja som na to nemal podmienky v jeho veku.

V hlase ste ako jediní s Tomim porazili Lolu, ktorá sa neskôr stála definitívnou víťazkou. Ako vnímate túto výhru ?

K tejto súťaži sa mi ťažko vyjadruje, pretože keby ľudia vedeli ako takéto „shows“ prebiehajú, zmenili by veľa názorov Nám to bolo viacmenej jedno, či niekoho porazíme alebo nie. Mali sme jediný cieľ – zaspievať tak, aby sme sa za svoje výkony nemuseli hanbiť a myslím si, že sa to podarilo. Mission completed. Lola je talent, ktorý je premárnený…bohužiaľ…

Pokiaľ viem, tak rapu ste sa pred tým nevenovali. Ako to začalo?

Práveže opačne. Rapoval som od 15tich cca do 20tky Potom som sa na výške začal trošku venovať gitare a na rap nebol čas, iba som ho počúval, prijímal. A po Superstar to už bolo viac o spievaní, aj keď rap som nikdy nenechal úplne bokom. Dokážem v ňom vyjadriť neskutočne veľa pocitov, myšlienok.

Ako to stíhate, že sa venujete hudbe, svojej priateľke a svojmu synovi?

No, práca, rodina, hudba, posilka. Viem, že sú aj ľudia, ktorí toho majú podstatne viac, ale keď sa chce, všetko sa dá. Treba si v živote určiť priority. Napríklad – v krčme ma v piatok večer stretneš raz za rok

Kedže texty si píšete sám, z čoho najviac čerpáte?

Ono to prichádza samo. Napadne mi verš, myšlienka a už to rozvíjam – veľa vecí je mojich osobných, premenených do piesní, ale veľa pesničiek je inšpirovaných okolím. Ľuďmi a ich osudmi, príbehmi. To by asi povedal zrejme každý umelec.

V lete ste zložili pesničku Letné Kajšmentke, ktorá mala 16 368 pozretí, čomu prisudzujete taký veľký záujem práve o tento song?

Lebo Kajšmentke bol skutočný fenomén. Pesničkou som nikoho neurazil. Dokonca mi ju pochválil aj samotný moderátor súťaže, kde sa slovko zrodilo a teraz nedávno si ma pridala aj samotná pani Beátka. A presne to bol ten moment – že som si povedal – poďme napísať niečo veselé – šlo to spontánne, pretože čo sa týka veselých pesničiek, vedel by som ich spočítať na prstoch jednej ruky.

 Kde vás môžu najbližšie vidieť vaši fanúšikovia?

Hlavne, nech sledujú FB Či už môj súkromný, kde väčšinou zdieľam veci ako verejné, alebo naše/moje fanpage:

https://www.facebook.com/officialmareklacko

https://www.facebook.com/1drugofficial

https://www.facebook.com/tomassucikofficial

Marek LackoPridaj komentár