Marián Kuffa: Poslušní aj neposlušní, ale moji

Vo februári sa do slovenských kín dostal dokumentárny film Všetky moje deti, ktorý zobrazuje prácu Mariána Kuffu, farára zo Žakoviec.

 Vo štvrtok 6. marca sa konalo predstavenie spomínaného filmu v kine Kultúra Ružomberok. O to, aby sa v ružomberskom kine film vôbec premietal, sa zaslúžil Matúš Demko, referent pre vzťahy s verejnosťou Katolíckej Univerzity v Ružomberku.

 Je to film o obetavej láske k ľuďom, ktorá nepozná hranice. Hlavnou postavou je Marián Kuffa, katolícky kňaz pôsobiaci v obci Žakovce neďaleko Popradu. Dokument zaujme svojou autentickosťou, zobrazením rómskej skutočnosti na Slovensku.Havné postavy, vybrané rómske rodiny, rozprávajú svoje príbehy o živote a chudobe v týchto komunitách.

 „Film ma zaujal svojou autentickosťou, ukázal na skutočné problémy obyvateľov rómskych osád.  Páčilo sa mi, že príklad farára Kuffu dokázal, že každý z nás môže svojou troškou pomôcť k zlepšeniu sveta okolo nás,“ spomenula Mária, študentka KU.

 Režisér Ladislav Kaboš sa venuje dokumentárnej tvorbe viac ako 30 rokov. O práci Mariána Kuffu v Žakovciach, kde vybudoval miesto pre ľudí, ako sú alkoholici, bývalí väzni či prostitútky, nakrútil krátke dokumenty už v roku 2000. Po tom, ako sa dozvedel o pomoci Kuffu aj v rómskych osadách, rozhodol sa natočiť v roku 2010 nový dokument. Jeho tvorba trvala 4 roky.

Alžbeta Filická

foto: markusovce.euPridaj komentár