Márius Kopcsay: Je príjemné uniesť sa realitou

Autor kníh Medvedia skala, Kritický deň či najnovšej zbierky Veselé príhody z prázdnin navštívil v stredu 20.novembra Katolícku Univerzitu v Ružomberku.

Slovenský spisovateľ a novinár Márius Kopcsay v úvode diskusie prezradil, že najradšej píše s osobnej skúsenosti, pretože je to materiál pre samotné písanie. „Ľudia hľadajú v poviedkach sami seba,“ uviedol Kopcsay.  Tiež poznamenal, že je autorom „bez fantázie“. „Musím si pomáhať realitou, tým čo odpozorujem z bežného života,“ dodal.

V súčasnosti pracuje v slovenskom denníku. „Myslím, že práca v bulvárnom denníku je pre spisovateľa požehnaním,  je to inšpirujúce. Aj keď tieto dva svety, publicistika a literatúra, sa prelínajú veľmi málo.  Moji kolegovia sú často prekvapení nevedia, že som spisovateľ.“

Márius Kopcsay patrí k strednej generácii slovenských spisovateľov.  Svoju prozaickú tvorbu začal v polovici deväťdesiatych rokov poviedkou Načo sú nám bimbongy?, ktorá bola ocenená v literárnej súťaži Poviedka ´96. Jeho tvorba je typická každodennosťou, jeho hrdinovia žijú v ustavičnom strachu o prežitie a sú zamestnaní permanentným riešením praktických problémov.

Alžbeta Filická

foto:blogspot.skPridaj komentár