Márius Kopcsay: Som spisovateľ bez fantázie

Spisovateľ Márius Kopcsay predstavil na FFKU ukážky zo svojej tvorby.

RUŽOMBEROK, 20. novembra 2013 – V priestoroch Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity sa uskutočnilo Autorské čítanie s Máriusom Kopcsayom, zorganizované katedrou slovenského jazyka a literatúry. Študenti, ale aj učitelia mali možnosť vypočuť si krátke ukážky z jeho kníh, po čom nasledovala voľná diskusia.

Autor sa snažil priblížiť poslucháčom všetky svoje diela, no najmä najnovšiu knihu Veselé príhody z prázdnin. Taktiež poukazoval na strasti, ktorým musia čeliť spisovatelia na Slovensku a aký je rozdiel medzi literárnym a publicistickým písaním. Prezradil aj to, v akom pomere sú v jeho knihách predstavivosť a realita: „Sám seba označujem ako autora bez fantázie. Preto si pri písaní musím vypomáhať tým, čo zažijem sám, alebo moji známi.“ Tiež sa vyjadril k vzdelávaniu na Slovensku a ako sa zmenil jeho život, keď skončil s učením a začal sa písaniu venovať na plný úväzok. Na záver diskusie vysvetlil, ako je to s vulgarizmami v jeho knihách, a či nemá pocit, že niekedy použil pritvrdý slovník. „Ak použijem vulgarizmus, je to na dokreslenie charakteru,“ objasňuje.

Márius Kopcsay sa narodil roku 1968 v Bratislave. Jeho prvým literárnym počinom bola zbierka poviedok Kritický deň, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Neskôr vydal okrem iných romány Domov, či Mystifikátor. Jeho najnovším dielom je kniha Veselé príhody z prázdnin. V súčasnosti pracuje pre Plus jeden deň, no zároveň sa aj naďalej venuje literárnemu písaniu.

Foto: http://books-parts-of-my-life.blogspot.sk/2013/09/marius-kopcsay-medvedia-skala.htmlPridaj komentár